logo

10 Mart 2007

”RUM YÖNETİMİNİN YETKİSİ YOK”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin (GKRY) Kıbrıs Türkleri veya adanın tümü adına hukuk tasarruflarında bulunma yetkisi bulunmadığını söyledi.

Bilman’a, haftalık basını bilgilendirme toplantısında, “Avrupa Sivil Havacılık Örgütü Eurocontrol’ün bütün Orta Doğu bölgesini ve Güney Akdeniz hava trafiğini Rum yönetimine teslim eden planlar yaptığı” yolundaki haberler hatırlatıldı.

“Bu söz konusu değil” diyen Bilman, “Ama tabii, son gelişmeler çerçevesinde ilgili, bizim Eurocontrol üyemiz olan makamlarımızca Eurocontrol’den ilave izahat talep edilmiştir. Henüz bu izahat dün ve bugün talep edildiği için, sizinle paylaşacak bu aşamada başka bir bilgi elimde yok” diye konuştu.Bilman, GKRY ile Fransa arasındaki askeri işbirliği anlaşmasına ilişkin bir soru üzerine de, bu konuda Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamaları hatırlatarak, “Biz GKRY’nin Kıbrıs Türkleri ve tüm ada adına bu tip uluslararası anlaşmalar yapma yetkisi olmadığına inanıyoruz” dedi.

Bilman, “Bu çerçevede Fransa nezdinde girişimlerimiz sürdürüldü. Fransız makamları, bize bu konuda daha henüz tatminkar bir açıklamada bulunmuş değiller” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün Yunanistan’a yapmayı planladığı ziyarete ilişkin olarak da Bilman, “Henüz kesinleştirilmiş bir tarih yoktur. Diplomatik kanallardan temaslar sürdürülmektedir. Tabiatıyla önümüzdeki dönemlerde kesinleştiği takdirde bir duyuru yapacağız” dedi.

Bilman, Arestis davasına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, AİHM nezdinde hukuki sürecin devam ettiğini bildirdi.

(Derleme)

Share