logo

05 Mart 2007

PEPE’DEN ORMANCILARA ‘VERGİ ÖDEMEYİN!’ ÇAĞRISI!

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, ormancılara vergi ödemeyin diye çağrıda bulunarak, “Kazandığınız paradan bir kuruş vergi ödemeyin hepsini götürüp ormana gömün. En iyisi budur. Biz Orman Genel Müdürlüğü olarak vergi ödemek zorunda değiliz” dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Pepe, Orman Bölge Müdürleri Toplantısına katılarak 2007 yılında hangi programları nasıl yürütüleceğine dair çalışma takvimini belirleyeceklerini söyledi. Geçen yıl bakanlığın ormancılık faaliyetleri açsından Cumhuriyet tarihinin en ileri noktasına geldiğini hatırlatan Pepe, geçen yıl 400 bin hektar alanın ağaçlandırarak rekor kırdıklarını kaydetti. 2006 yılında Türkiye’nin dünyada en iyi ormancılık faaliyeti yapan ülke seçildiğine dikkat çeken Pepe, “Eminim ki bu Finlandiya ve Amerika’daki basın organlarında yer almasaydı belki Türkiye’deki basun organlarında da yer almazdı. Türkiye’de kendi yaptıklarımızı zaman zaman küçümsüyoruz. Buradaki garfiklere baktığımızda arkadaşlarımızın ne kadar can siperhane çalıştıkları görülüyor” diye konuştu.
Orman yangınları ile mücadelenin ve ağaçlandırmanın ibadet kadar önemli olduğunu belirten Pepe, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetheettiğinde İstanbul’un yüzde 85’inin orman olmasına rağmen ‘Bir tek dalımı kesenin başını keserim’ dediğini hatırlatarak, “Biz baş kesmiyoruz sadece anlatıyoruz. Küreselleşme, kuraklık, kıtlık, iklim değişiklikleri ile müracat edilecek en doğru kapı burasıdır. Ve bu sorunların hepsinin çaresi ormandadır. Toprağı, suyu mu korumak istiyorsun ağaç dik, çevreyi mi temizlek isityorsun yine ağaç dik, ormanı koru” şeklinde konuştu. Orman Bölge Müdürlerinin tüm ihtiyaçlarını giderdiklerini bundan sonra yapmadıkları herşey için milletin vebalini taşıyacaklarını belirten Pepe, “Hiçbir dönem olmadığı kadar büyük imkanlarla bu yaz orman yangınları ile mücadelemizi sürdüreceğiz. Umarız yangınlarımız az olur. Yangınlar aslında kaçınılmazdır. Bununla büyük imkanlarla mücadele edeceğiz. Bu ormanın hukuku ile ilgili değil, bu vicdanınızın en derin noktasından gelen bir sestir” dedi. Bakan Pepe, 2007 yılı hedeflerinin gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekerek, dört yıl içinde Trakya Bölgesi büyüklüğünde ormanı Türkiye’ye kazandırmayı hedeflediklerini söyledi.
“Ufak hedeflerle tatmin olan yönetici istemiyorum” diyen Pepe, kendilerinden önceki 10 yılın ağaçlandırma ortalamasının 75 bin hektar iken kendilerinin 400 bin hektara çıkardıklarını kaydetti. Bunun da yeterli olmadığını dile getiren Pepe şöyle konuştu: “Orman Genel Müdürü arkadaşımıza söylüyorum. Kazandığı paradan bir kuruş vergi vermesin hepsini götürüp orman gömsün. En iyisi budur. Biz Orman Genel Müdürlüğü olarak vergi vermek zorunda değiliz. Ormanın hukukunu korumak miktarını artırmak zorundayız. Onun için ormandan aldığınız ormana vermenin bir yolunu bulmamız lazım. Bunu başarmak boynumuzda en büyük şeref madalyasıdır. O madalya görünmez ama çok değerlidir. Ama yapılan çalışmaların yaldızı hiç dökülmez dalına bir kuş konar orada güzel bir bülbül öterse sana oradan bir hayır gelir. Geçmişine bir dua gelir. Kimin hizmeti geçmişse Allah razı olsun der. Bu milletin hayır duası her yerde bize yeter” şeklinde konuştu,
(Derleme)

Share