logo

05 Şubat 2007

ÖYMEN: HRANT DİNK TÜRK’TÜ!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, yurt dışından bazı çevrelerin 301. maddeyi neredeyse Hrank Dink cinayetinin sorumlusu haline getirdiğini savunarak, “Bizce Hrant Dink de Türk’tü. Bu ülkede yaşayan vatandaşlar etnik kökeni ne olursa olsun Türk’tür” dedi.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ile TBMM’de bugün bir basın toplantısı düzenleyen Öymen, Avrupa’daki bazı siyasetçilerin TCK’nın 301. maddesine ilişkin haksız eleştiriler yönelttiğini söyledi. 301. maddenin Türklüğü eleştirmeyi değil hakareti, aşağılamayı yasakladığını belirten Öymen, “Hiçbir uluslararası belge hakareti insan hak ve özgürlüğü olarak saymıyor. AB ülkelerinin hemen hepsinde bunu yasaklayan hükümler var. Örneğin Almanya’da 72, İtalya’da 107, Hollanda’da 417 kişi mahkum edilmiş. Devleti aşağılama hakkını hiç kimseye vermeyiz. Hiç kimse Türkiye’ye ikinci sınıf insan muamelesi yapamaz” diye konuştu.

MAHMUR PKK DENETİMİNDE

Birkaç gün önce ABD Büyükelçiliği’nde ABD terörle mücadele koordinatörü Joseph Raltson’la yaptıkları görüşmeye de değinen Öymen, görüşmeyle ilgili iddiaların bir bölümünün spekülasyon olduğunu savunarak, görüşmede önemli ayrıntıların dile getirilmediğini söyledi.

Ralston’un kendilerine Mahmur Kampı’yla ilgili çok önemli bilgiler verdiğini ifade eden Öymen, “Kampla ilgili olarak yerel yöneticiler kampta bir mermi bile bulunmadığını söylemişlerdi. Aksine Ralston çocukların bile cebinde mermi olduğu ve baskından hemen önce PKK’lıların kaçtığını söyledi. Bu kampın PKK denetiminde olduğunu ortaya çıkarıyor” dedi.

CHP olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özel önem verdiklerini iddia eden Öymen, köy çocuklarının hala okula tezekle gittiklerini dile getirdi.
(İHA)

Share