logo

12 Mart 2007

OKS KALKTI, YERİNE SEVİYE BELİRLEME SINAVI (SBS) GELDİ

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ilköğretim müfredatının yenilendiğini belirterek, “Yeni müfredat anlık başarıları ölçüp değerlendiren bir müfredat değildir. Süreci bir bütün olarak ele alan bir ölçme ve değerlendirme yöntemi getirdiğimiz için OKS’nin bugünkü şekli ile devam etmesi mümkün değildir” dedi.
Çelik, Türkiye’nin yabancı dil eğitiminde en başarısız ülkelerden birisi olduğunu vurgulayarak, “Türkiye dünya’da yabancı dil eğitimi öğretimi bakımından en başarısız ülkelerden birisidir. Bunun sebebi de OKS ve ÖSS’dir. Bugünkü OKS de yabancı dil eğitimini biçmektedir. Bundan dolayı OKS kaldırılmalıdır” dedi. Bakan Çelik, Başöğretmen Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nın (OKS) kalkması ile ilgili detayları anlattı. Çelik, AK Parti hükümeti döneminde çağın ihtiyaçlarına cevap vermeyen çocukları Türkiye’nin şartlarına göre hazırlamayan müfredatın değiştirildiğini belirterek, ezberci yönteme dayanan öğretmen merkezi olan müfredatın değiştirildiğini söyledi. Yenilenen müfredatın ilk 6 sınıfta uygulandığını kaydeden Çelik, gelecek yıldan itibaren de 7 sınıfta uygulanacağını ve 2008-2009 öğretim yılında da bütün okullarda 8 sınıfta uygulanacağını bildirdi. Yeni müfredatın yeni bir ölçme ve değerlendirme yöntemi gerektirdiğini vurgulayan Bakan Çelik, müfredatın dayandığını temel mantığın eski müfredattan çok farklı olduğunu öğrencilerin değerlendirilmesi ve sınav sisteminin buna göre uyarlanması gerektiğini dile getirdi. Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nın kaldırılacağını 2005-2006 öğretim yılının sonunda açıkladıklarını anımsatan Çelik, 17. Milli Eğitim Şurası’nda da OKS’nin büyük bir sıkıntı yarattığı ve Türkiye şartlarına uymadığı gerekçesiyle uzmanların da görüşleri alınarak bakanlığa bildirildiğini söyledi.

BU YIL OKS’DE İLKÖĞRETİM BAŞARI PUANI DA DAHİL EDİLECEK
Bakan Çelik, kamuoyunda bir kargaşaya yol açmaması bakımından OKS’de bu yıl neler olacağını anlattı. Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nın (OKS) bu yıl yapılacağını bildiren Bakan Çelik, bu sınavdaki tek farklılığın daha önceki yıllarda dahil edilmeyen ilköğretim başarı puanının sınava yüzde 7 oranında dahil edileceğini açıkladı. Çelik, elektronik ortamda öğrencilerin bir defaya mahsus olmak üzere 20 tercih yapacaklarını belirterek, “Bu 20 tercih daha sonraki yıllarda hep kullanılan tercih olacak. Bir sefer tercih yapılacak ve 20 tercih yapılacak. Tercihler yapılırken randevu sistemi esas alınacak. Okullarımız veliler ile irtibat kuracaklar. Yığınakların önlenmesi için onlara gün tarih ve saat verecekler. Velilerimiz öğrenciler ile okullara ilgili servislere başvurabilecekler. Bu tercihler oralarda öğretmenlerin ve uzmanların yardımı ile yapılacak” diye konuştu. Bakan Çelik, hiperaktif çocukların OKS’ye girmesine de değinerek, OKS sınavlarına getirilecek olan ölçme ve değerlendirme yönetmelerinde hiperaktif öğrencilere yönelik farklı bir uygulamanın olmayacağının altını çizdi.
(İHA)

Share