logo

15 Şubat 2007

MUMCU’DAN MUHALEFETE CUMHURBAŞKANLIĞI ELEŞTİRİSİ

Mumcu’dan muhalefete Cumhurbaşkanlığı eleştirisi
Ankara (AA)- Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin CHP’nin tutumunu eleştirerek, ”Anamuhalefet, magazin programlarının
Semra Hanımı… Kendine, gelin beğenir gibi cumhurbaşkanı beğeniyor. Milletin iradesinin karşısında sen kimsin” dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Mumcu, 12 yıldır siyaset yaptığını, bu sürede ömrünün, krizleri ve sömürüyü haber vermekle geçtiğini söyledi. Morgan Stanley’in, ”Türkiye’nin ödediği reel faizin çok yüksek olduğu” yönünde beyanları bulunduğunu hatırlatan Mumcu, buna rağmen birilerinin, işlerin iyiye gittiğini söylediğini, işleri iyiye gidenlerin, Türkiye’yi sömürenlerle paydaşlık edenlerin olduğunu kaydetti.

Bir yıldır Türkiye’yi bürokratik devlet vesayetinden kurtarmak için çağrıda bulunduğunu belirten Mumcu, şunları kaydetti:

”Bırakın bu derin devlet safsatalarını. Ülkenin başbakanı derin devlet türküleri söylüyor, ayıptır. Bir taraftan derin devlet izanıyla devleti küçülteceksiniz, diğer taraftan o devletin başına geçmeye talip olacaksınız. Devlet demokratik değilse, şeffaf değildir. Demokratik devlet istiyor musun? Cumhurbaşkanını halka seçtirelim. Zor şartlarda yaşayan, çoluğunu, çocuğunu, hayat şartlarında okutmayı başaran insanlar, cumhurbaşkanlarını da seçerler. Onlar, çocuklarını kimseden burs almadan okutuyorlar.”

Mumcu, CHP’nin cumhurbaşkanı seçimi konusundaki tutumunu da eleştirerek, şöyle devam etti:

”Anamuhalefet, magazin programlarının Semra Hanımı… Kendine, gelin beğenir gibi cumhurbaşkanı beğeniyor. Sen kimsin ya… Milletin iradesinin karşısında sen kimsin. İnsan unvanından, adından bir ders alır. Cumhuriyet Halk Partisi… 6 okundan 1’i halkçılık. Nerede halka, millete güven? İstemiyorlar, niye? ‘Bürokratik devlet devam etsin, seçilseler de seçilmeseler de her zaman iktidarda olsunlar’ diye… Yok öyle yağma. Bu millet, cumhurbaşkanı seçmeyi hak ediyor.”

Kerkük’te referandumun ertelenmediğini, şimdi ABD Temsilciler Meclisinde Ermeni Soykırımı Tasarısının çıkarılmamasının konuşulduğunu ifade eden Mumcu, ”Dışişleri Bakanımız adeta azarlanıyor. ‘Siz önce kendi tarihinizle yüzleşin’… Azarlanan, Türkiye’nin Dışişleri Bakanı, Türk milleti. Ne Dışişleri Bakanımız, ne
de Türk milleti bunu hak ediyor” diye konuştu.

Mumcu, Batının önce kendi tarihiyle yüzleşmesi gerektiğini, insanlık suçlarının anavatanının Batı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

”Soykırımı biz icat etmedik, siz icat ettiniz ve Türk-Ermeni mukatelesinin (karşılıklı öldürme) de sorumlusu Batıdır, Avrupa’dır. Siz kışkırttınız bu savaşı.”

Erkan Mumcu, Türkiye’nin 184 milyar dolar borç faizi ödediğini belirterek, ”Ana paradan fazla borç ödedik. Elde ne var; yoksulluk, kölelik ve köleliğe razı edilmiş millet…” dedi.

(İHA)

Share