logo

20 Ağustos 2013

Millî Merkez Kuşadası Kurultayı’nda Kamer Genç, Haluk Dural ve Yavuz Selim Demirağ’a Büyük İlgi

Millî Merkez Kuşadası Kurultayı, önceki gün (18 Ağustos 2013 Pazar) Kuşadası Belediyesi düğün salonunda toplandı. Kurultayın yapıldığı salonun 500 kişilik oturma yeri, yurttaşların yoğun ilgisi nedeniyle yeterli gelmedi ve bazı katılımcılar ayakta kalırken, bazıları  da yer bulamadıkları için geri döndüler.
Toplantıya Kuşadası'nın yanı sıra Aydın, İzmir, Muğla ve Bursa illeri ile Marmaris, Seferihisar ve Çeşme gibi yakın ilçelerden de katılım oldu. Salondaki havanın çok sıcak olması katılımcıların coşkusuna engel olamadı.
Kurultaya Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, İşçi Partisi Aydın İl Başkanı Dr. Cezmi Saday, TGB Aydın İl Başkanı Onur Altınkaynak, ADD Kuşadası Şube yöneticileri, Milli Merkez Aydın Yürütme Kurulu Başkanı Avukat Erol Ertuğrul, Nazilli ve Söke İlçe Temsilcileri ile birlikte birçok parti ve sivil toplum örgütü yöneticisi de katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kurultayın açılış konuşmasını Milli Merkez Kuşadası Temsilcisi Nizamettin ÖĞ yaptı. Nizamettin Öğ konuşmasında, ülkenin durumunu Kurtuluş Savaşı başlangıcına benzeterek Amasya Tamimi'ndeki maddelere vurgu yaptı.
Kurultaya konuşmacı olarak CHP Tunceli Milletvekili Kamer GENÇ, Milli Merkez Genel Sekreteri Haluk DURAL ve Yeni Çağ Gazetesi Yazarı Yavuz Selim DEMİRAĞ katıldı. Konuşmacı olarak katılması planlanan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker YÜCEL ise Silivri Savcısı'na ifade vermesi gerektiği için kurultaya katılamadı.
Konuşmasına Milli Merkez'in kuruluşu ve bugüne kadar yaptığı etkinliklerden bahsederek başlayan Haluk DURAL, Milli Merkez'i sağ-sol ayrımı olmadan, Atatürk'te birleşenlerin oluşturduğunu söyledi. Yaklaşan yerel seçimlere vurgu yapan DURAL, AKP yönetiminden kurtulmak için tüm partilerin birlikte hareket etmesi gerektiğini; bu maksatla Hüsamettin CİNDORUK ve Ali TOPUZ ile Milli Merkez yöneticilerinden oluşan bir grubun CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU ile görüştüğünü; MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ'den randevu taleplerinin devam ettiğini belirtti. Milli Merkez'in bir dernek, vakıf, platform veya parti olmadığını, Atatürk'te birleşen kişilerden oluştuğunu, ama önümüzdeki süreçte parti kurmak dâhil her türlü kararı alabileceğini söyledi. Kurultaydan sonra seçilecek Mili Merkez Kuşadası Yürütme Kurulu ve Temsilciler Meclisi'nin, bundan sonra Kuşadası'nın mahalle ve köylerinde burada yapılana benzer çalışmaları yapması gerektiğini belirten DURAL, bunun Cumhuriyeti koruma ve kollama gibi zor bir görev olacağına vurgu yaptı.
İkinci olarak konuşan Yavuz Selim DEMİRAĞ, konuşmasına tutuklu gazetecilerin selamını ileterek başladı ve ayrıca katılımcılara Nihat GENÇ'in selamını iletti. Askeri okuldan atılan bir kişi olduğunu vurguladıktan sonra, şu an müebbet hapse mahkûm edilen Genelkurmay Eski Başkanı Orgeneral İlker BAŞBUĞ ve Emekli Korgeneral Engin ALAN'a da selam gönderen Demirağ'ın bu sözlerini katılımcılar coşku ile alkışladılar ve “Mustafa Kemal'in askerleriyiz” sloganı attılar.Basının AKP iktidarı tarafından adeta ele geçirildiğinden yakınan DEMİRAĞ, katılımcılardan bu gazeteleri değil, halkı bilgilendiren ve gerçek haber veren gazeteleri okumalarını istedi. Türkiye'deki televizyon kanallarının büyük çoğunluğunun turuncu devrim uygulanan ülkelerdeki gibi evlendirme, yemek ve bugün ne giysem programları yaptığını, bu kanalların da seyredilmemesi gerektiğini söyleyen ve Kuva-yi Milliyeci dedesinin bir sözünden bahseden DEMİRAĞ, dedesinin kendisine “Askerine düşman olan, düşmanın askeridir” dediğini, askeri okuldan atılmasına rağmen hiçbir zaman silahlı kuvvetlere düşman olmadığını belirtti. Demirağ, “Komşuları ile sıfır sorun diyerek yola çıkan Hükümetin; bayrağında haç bulunan Yunanistan ve Gürcistan ile iyi geçinirken, Müslüman olan İran, Irak ve Suriye ile düşman olması nasıl bir Müslümanlıktır?” diye sordu.
Genç: “Senin ne haddine Demokrasiyi sorgulamak?”
Salona girişinde ve konuşması sırasında katılımcıların alkış ve tezahüratları ile büyük sevgi gösterisinde bulunduğu son konuşmacı CHP Tunceli Milletvekili Kamer GENÇ, konuşmasında ağırlıklı olarak, AKP Hükümeti ve Başbakan'ın demokratik olmayan, gerici ve bölücü uygulamalarından ve CHP'nin buna engel olmak için neler yaptığından bahsetti. Kendilerinin TBMM'de söylenmesi gereken her şeyi söylemesine rağmen basının sayfalarında veya ekranında bunlara yer vermediğinden şikâyet eden ve son olarak yaşadığı bir olayı anlatan GENÇ, yakın bir tarihte Pülümür Vadisi'nde PKK ve Kürdistan bayraklarını gördüğünü, bunu Hükümete iletmesine rağmen herhangi bir şey yapılmadığını söyledi.Konuşmasında Başbakan'ı eleştiren GENÇ, gecekondundan çıkıp bu kadar servete nasıl sahip olduğunu, büyük miktarda örtülü ödeneği babasının malı gibi gördüğünü, Mısır'da ölen Müslümanlara acırken gezi direnişinde hayatını kaybeden beş genç için üzülmediğini, Meclis'te 326 AKP Milletvekili olmasına rağmen her şeye Tayyip ERDOĞAN'ın karar verdiğini söyledi. Ülkenin imam hatiplere mahkum edildiğini, sadakaya muhtaç bir nesil yetiştirilmek istendiğini, rant için sahil belediye başkanlarının yetkilerinin Çevre Bakanlığı'na bağlandığını belirten ve her zamanki esprili üslubu ile konuşan CHP Tunceli Milletvekili GENÇ, Tayyip ERDOĞAN'ın “Bütün Dünya'da demokrasi sorgulanıyor. Buna Türkiye de dâhil” sözü için, “Senin ne haddine Demokrasiyi sorgulamak? Biz bunu kabul etmeyiz” dedi.

Meclis Anayasa Hazırlama Komisyonu'nda üç CHP Milletvekili bulunduğunu belirten GENÇ, bu vekillerin Anayasanın değişmez maddelerini garanti altına aldığını, AKP'nin bölücü ve gerici Anayasa yapmasına engel olduğunu söyledi. GENÇ, sözlerini “CHP olarak başımızla, canımızla, kanımızla, Türkiye Cumhuriyeti'nin yıkılmaması, Türk Milletinin bölünmemesi ve Atatürk İlkelerinden taviz verilmemesi için mücadele edeceğiz” diyerek bitirdi.Konuşmalardan sonra soru-cevap bölümüne geçildi ve konuşmacılar katılımcıların sorularını cevapladı.
Kurultaydan TEKSİF İşçilerine Destek Kararı Çıktı
Kurultayın son bölümünde Milli Merkez Kuşadası Temsilciler Meclisi ve Yürütme Kurulu seçimi yapıldı. Temsilciler Meclisi'ne Aydın APAYDIN, Mustafa Kemal ÜNAL, Aslı ÖZKAZAK, Hayati ÇELİK, Nurdil ÇELİK, Nuray KIRKAVAK, Süleyman ARSLANTÜRK, Tolga TANÖREN, Ayfer ÖRÜS. Kemal ÖZBEY, Nahit ARSLAN, Şükrü ÇINAR, Ayten GÜRSUSUZ, Selma SIR, Üzeyir YILMAZ, Cavidan GÜNER, Ahmet KILIÇ, Ferda SİNANOĞLU. Ahmet SAATÇİ, Recep ERYİĞİT, Süleyman ÖZEN, Kadir DEMİR, Ülkü ÜK, Nail AYTEN, Ramazan GÖKALP ve İbrahim ZENGİN seçildi. Yürütme Kurulu ise Nizamettin ÖĞ başkanlığında, Talat TURGAY, Mehmet EĞİLMEZ, Nail TOPAL, Faik AKKUŞ, Handan ERSİN, Serpil ARSLAN, Ayten KONUK, Mustafa ÜNVER ve Demir ÜNSAL'dan oluştu.
Kurultay'da ayrıca halen grevde olan Türkiye Tekstil, Örme ve Giyim Sanayi İşçileri (TEKSİF) Sendikası'nın tekstil işçilerine de destek mesajı gönderildi.
Kurultay sonunda, önümüzdeki ay içinde Aydın İl Merkezi ve Didim, Nazilli ve Söke ilçelerinde, il ve ilçe kurultayları düzenleneceği bildirildi.

 

 

(Güçlü ÇEZİK)Share