logo

06 Ekim 2017

“MİLLÎ BİR EĞİTİM SİSTEMİ GETİRİLMELİ”

Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) ihraç edilen MHP 23’üncü Dönem Aydın Milletvekili Recep Taner, ülkenin eğitim sisteminde yapılan değişiklikleri ve Barzani’nin Kuzey Irak’taki Kürt devleti kurma çalışmalarını sert bir dille eleştirdi.

Taner; “Kişilere göre değişen değil, ülke gerçekleri konusunda gerçekten Millî olan bir eğitim sistemi tespit edilerek, o milli eğitim sisteminin de kim gelirse gelsin sürdürdülmesi lazım.” dedi.
“15 YILDA 6 MİLLİ EĞİTİM BAKANI DEĞİŞTİ”
Üniversitelere giriş sınavının değiştirilmesi ve TEOG sınavlarının kaldırılması ile ilgili AKP Hükümetini eleştiren Taner; “AKP 15 yıllık iktidarında 6 kere Milli Eğitim Bakanı değiştirdi. Her gelen eğitim bakanı kendince doğru olduğunu düşündüğü bir sistemi dayattı. Geldiğimiz noktada maalesef o sistemler değiştirilebilmekte, değiştirilen sistemin yerine de ismi değiştirilen sistemler getirilmekte.” diye konuştu.
“EĞİTİMDE ÇOK GERİDEYİZ”
Taner, eğitimde 2001 ve 2017 yıllarının kıyaslandığında, Türkiye’nin Dünya’daki yerinin çok geride olduğunu belirterek; “Eğitim seviyemiz her geçen yıl kötüye gidiyor. Sadece eğitimde de değil, dış politika da da durum aynı.” dedi.
“BARZANİ ŞIMARTILDI”
Taner açıklamasında ayrıca, Kürdistan adı altında Irak’ın kuzeyinde bir devlet kurma çalışmalarının son aşamalara gelindiğini kaydederek; “Maalesef Kuzeyde hedeflenen Türkiye Kürdistanı. Bu süreçler olurken de maalesef iktidar sahipleri dün olduğu gibi yine kandırıldılar, yine yanıldılar, yine yanlış istihbaratlarla, yanlış uygulamalar yaptılar ve bugün bu noktaya geldik. Bunların artık bitmesi lazım. Onurlu bir dış politikanın mutlaka yapılması lazım.” diye konuştu.
“Barzani şımartıldığı için biz bu sıkıntıları yaşıyoruz.” diyen Taner açıklamasını şöyle sürdürdü;
“O Barzani Türkiye’de bir Devlet Başkanı gibi ağırlanmasaydı acaba Kerkük’ü, Musul’u içine alabilecek bir referanduma cesaret edebilir miydi?”
(KUDRET CAN)

Share