logo

24 Haziran 2013

Milletvekili Erdem Romanlarla Bir Araya Geldi

Aydın’da geçtiğimiz hafta kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak evlerinin yerine daha küçüklerinin verileceğini öne sürerek eylem yapan Ilıcabaşı Mahallesi’nde bulunan Romanlarla bir araya gelen AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, Belediye’nin projesini ortaya koyup tartışmaya açmasını istedi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, Ak parti Merkez İlçe Başkanı Gökhan Ökten, Ilıcabaşı Mahalle Muhtarı Alim Tarım ve mahallenin ileri gelenlerinden Abdül Aydeniz’in de yer aldığı grup ile Ilıcabaşı Parkı’nda mahalle Sakinleri ile bir araya gelen Milletvekili Mehmet Erdem, proje kapsamında kimsenin mağdur edilmemesini ve uygulamanın oldu-bittiye getirilmemesini istedi.

Mahalle sakinlerine hitaben yaptığı konuşmada, projenin öncelikle ortaya konulup tartışmaya açılması gerektiğini belirten AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “Seçim öncesi bu proje belediye tarafından oldu-bittiye getirilmemeli” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kanun kapsamında gönderdiği yazıya göre Aydın Belediyesi’nin Ilıcabaşı mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Projesi yapmayı planladığını ancak bu projenin içeriğinden Bakanlığın Aydın İl Müdürlüğü’nün haberdar edilmediğini belirten Ak Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, “Aydın belediyesi projeyi ortaya koysun açıklasın üzerinde fikir beyan edelim. Bu iş gönül rızası çerçevesinde aheste aheste, olgunlaştırılarak, istişare yapılarak yapılmalıdır. Aydın Belediyesi projeyi daha ortaya koymadı her şeyden önce proje ortaya konulmalıdır” dedi.

“DEDİKODU ÜRETİYORLAR”

Ilıcabaşı Mahallesi’ne Mustafa Ancın’ın rezidans yapacağı yönünde dedikodu üretildiğini ve Mustafa Ancın ile bu konuyu görüştüğünü ve tamamen dedikodudan ibaret olduğunu belirten Erdem, “Buraya geliş sebebimiz mahalledeki vatandaşlarımızın kafalarındaki soruları yanıtlamak. Biz kimsenin mağdur edilmeyeceği bir projeden yanayız. Yüzde 100 memnuniyet mümkün değildir ama çoğunluğun memnuniyeti önemli. Bunun yanında Romanların yaşam standartları da proje kapsamında göz önünde bulundurulmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“BEN ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRÜYÜM BENİM PROJEDEN HABERİM YOK”

Toplantıya katılan ve vatandaşların sorularını cevaplayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan da vatandaşların sorularını cevapladı. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği ve mağdur edilmekten endişe duyduklarını belirten Romanlar evlerinin kamulaştırma yolu ile yıkılıp yıkılmayacağını sordular. Bakanlığın talimatı gereği vatandaşın memnuniyet ve rızasının en önde geldiğini belirten İl Müdürü Varan, “Ben Çevre ve Şehircilik Aydın İl Müdürüyüm. Tüm yazışmalar bizim üzerimizden oluyor. Projeden bizim bile haberimiz yok. Şundan emin olun ki kimsenin kılına zarar gelmeyecek ve herkesin gönül rızası alınacak.

Öncelikli olarak her konuda uzlaşılması gerekir” dedi.

(İHA)

Share