logo

15 Ağustos 2007

“Millet iradesini görmezden gelemeyiz”

AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin ‘Köşk’ adayının Abdullah Gül olduğunu AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında kurul üyelerine açıkladı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat 45 dakika süren MYK toplantısında AK Parti’nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı karara bağlandı. MYK, ‘tek aday’ olarak Abdullah Gül ismi üzerinde uzlaştı. Başbakan Erdoğan, toplantıda “Cumhurbaşkanı adayımız sayın Abdullah Gül’dür. Hayırlı olsun” diyerek Gül’ün ismini kurul üyelerine açıkladı. Toplantıda, AK Parti’nin seçim zaferine vurgu yapılarak, “Millet iradesini görmezden gelemeyiz” görüşü benimsendi. Toplantıya kurul üyesi olmadığı halde davet edilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de yaklaşık 45 dakika katıldı. Toplantıda Gül’ün bugün muhalefet turuna çıkması kararlaştırıldı.
Kulislerde muhalefet partilerinden çok AKP’nin Gül’e bakışı konuşuluyor. 24 Nisan’da yapılan AKP grup toplantısında Gül’ün adaylığını alkışlar arasında “Netice olarak 11. Cumhurbaşkanı adaylığı için yaptığım son değerlendirmeler, bütün bu araştırmalar neticesinde bir ismi ortaya çıkarmıştır. O da değerli, bugüne kadar bu yolda olduğumuz, bu hareketi beraber kurduğumuz Abdullah Gül kardeşimdir” diye açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu defa hiçbir açıklama yapmadan evine gitmesi dikkat çekti. Gül’ün adaylığı ile ilgili olarak resmi başvuru olmaksızın, adaylığın bazı AKP sözcüleri tarafından dile getirilmesi de AKP’nin “adayları kendi kararlarıyla başbaşa bırakma” taktiği olarak yorumlanıyor.

(Derleme)

Share