logo

13 Temmuz 2013

MHP İl Başkanı Köse, O Resmî Raporu Açıkladı: “Havaalanı İstiyorsak, Doğalgaz Santralinin Orada Yapılmasını Önlemeliyiz”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aydın İl Başkanı Fevzi Köse, yapımı süren Doğalgaz Çevrim Santrali'nin Çıldır Havaalanı'na yalnızca 600 metre mesafede olmasının tehlikelerine dair bir basın açıklaması yaptı.

Önceki gün MHP il binasında düzenlenen basın toplantısında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili raporunu da basın mensuplarına dağıtan MHP İl Başkanı Köse, raporda doğalgaz çevrim santralinin tehlikeli bir yakınlıkta olduğunun belirtildiğini vurguladı ve bu nedenle gelecekte havaalanının Aydın halkının hizmetine girmesini engelleyeceği uyarısında bulundu.

Köse, özetle şunları söyledi:

“Doğalgaz çevrim santralinin, Aydın Çıldır Havaalanı'na 600 metre mesafede yapılacağı söylenmekte. 600 metre, bir havaalanı için çok kısa bir mesafedir. Zaten havaalanımız şu anda yeterli bir pist uzunluğuna sahip değildir. Bu pistin mutlaka uzatılması ve genişletilmesi gerekmektedir. Bu pist uzatıldığında ve genişletildiğinde, bu doğalgaz santraline 50-100 metre gibi çok kısa mesafelere dayanacaktır.

Biz bu şekilde havaalanına çok kısa mesafelerde bir doğalgaz santrali kurulmasını biz doğru bulmuyoruz ve bunun kamuoyunda mutlaka ve mutlaka tartışılması gerektiğini söylüyoruz.

Bu konu adeta kamuoyundan gizlenmekte, saklanmakta, adeta kamuoyundan kaçırılarak bu iş yapılmaya çalışılmakta.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün bir raporu var. Bu raporda tereddütler olduğu gözlenmekte. Devletin resmi kurumlarının dahi tereddütlü olduğu bir konuda, Aydın kamuoyundan adeta kaçırılarak bu doğalgaz santralinin yapılmak istenmesini biz şüpheyle karşılıyoruz.

Bu anlamda, özellikle Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Odası başta olmak üzere, sivil toplum örgütlerini, Aydın Belediyesi'ni bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Çünkü Aydın'da havaalanını heryere yapamazsınız. Havaalanının yeri belli, gelişim alanı belli. Ama doğalgaz santralini 1-2 km. ileriye taşıyabilirsiniz. Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi'ne de yapabilirsiniz ASTİM'e ya da Umurlu Organize Sanayi Bölgesi'ne de yapabilirsiniz.

Ama havaalanının yerini değiştirme şansımız yok. Eğer biz Aydınlılar olarak havaalanını geliştirmek, büyütmek hedefindeysek, bu doğalgaz çevrim santralinin burada yapılmasını mutlaka önlememiz lazım.

Ben bu konuda sivil toplum örgütleri başta olmak üzere iktidarın milletvekillerine de sesleniyorum. İktidar milletvekilleri bu konuda ne düşünmektedir? Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün raporu konusunda ne gibi bir görüş belirteceklerdir?

Bu raporda doğalgaz santralinin havaalanına yakın olduğu açık olarak belirtilmekte. Ayrıca doğalgaz santrali kurulması durumunda, petrol rafinerilerinde olduğu gibi yatay ve dikey sınırların belirlenmesi, herhangi bir tehlike anında iniş ve kalkışları tehdit edeceği vurgulanmakta. Ayrıca raporda şu da belirtilmekte: Deniz seviyesinden 66 metre yüksekliğine kadar tesis yapılması mümkün olabilir diyor. Ama Aydın'ın deniz seviyesinden yüksekliği bildiğimiz kadarıyla 64 metre. Peki bu doğalgaz santrali sadece 2 metre yükseklikte mi olacak? Mümkün mü böyle Bir şey?

Bu konuları kamuoyunun dikkatine sunuyoruz ve doğalgaz santralinin Aydın'da başka bir yere yapılması gerektiğini ifade ediyoruz. Aydın kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Havaalanımızın genişlemesini ve hizmete girmesini istiyorsak, mutlaka ve mutlaka gereken tavrı koymalıyız.”

(Güçlü ÇEZİK)


Share