logo

13 Eylül 2007

MHP, her şeye hayır demeyecek

MHP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Bilecik’in Söğüt ilçesinde geçen hafta sonunda düzenlenen 726. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Sögüt Şenlikleri’nde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte görüntü vermesinin ardından, MHP’nin önümüzdeki döneme ilişkin muhalefet çizgisini açıkladı.
Paçacı, MHP’nin muhalefette “her şeye (hayır) demeyeceğini” vurguladı.
Paçacı, Söğüt Şenliklerindeki tabloyla ilgili olarak,”Aslında bu, ilginç bir tablo değil,olması gereken bir tablo. Ancak ülkemizde muhalefet ile iktidar hep kavga ettiği ve gerginlik yaşadığı için bu tablo ilginç geliyor” dedi.
Paçacı, önümüzdeki dönemde AKP iktidarına karşı izleyecekleri tavrı, ANKA’ya değerlendirdi.
ÖRGÜTE “SLOGAN YOK” TALİMATI
Paçacı, Söğüt Şenlikleri’de geçen yılın aksine uyumlu bir tablo sergilenmesinde MHP’nin payının teslim edilmesi gerektiğini söyledi.
Paçacı, “MHP olarak biz partililerimize, örgütümüze, (Tek slogan atmayacaksınız, tek bir söz ağzınızdan çıkmayacak) dedik. Eğer Söğüt’te bir kardeşlik havası, olumlu bir hava oluştuysa, bu, MHP’nin parti disiplininin sonucudur” dedi.
Paçacı, diğer yandan AKP’nin de geçen yılki gibi, Söğüt’te bir devlet törenini, parti bayraklarıyla parti kutlamasına dönüştürme çabasına girmediğine dikkat çekti.
Paçacı, “Eğer bu yıl da parti kutlamasına dönüşseydi, doğal olarak tepki olurdu. Bu sene bunlar yaşanmadı” dedi.
YENİ MUHALEFET ANLAYIŞI
Paçacı, MHP’nin 21. dönemde Mecliste uzlaşma kültürünü getirmesi sonucu, DSP-MHP-ANAP koalisyonunun, Türkiye’nin en uzun süreli koalisyon hükümeti ünvanını aldığını söyledi.
Paçacı, bu yasama döneminde izleyecekleri muhalefet anlayışı ile ilgili olarak şunları söyledi:
“MHP, seviyeli, tutarlı, dürüst ve kavgaya değil, uzlaşmaya, hoşgörüye dayalı pozitif bir muhalefet anlayışı sergileyecek. MHP asla bir gerginliğin, kavganın tarafı olmayacaktır. Ancak kendi ilkelerinden de taviz vermeyecektir. Bu ilkeler özellikle ülkenin bölünmez bütünlüğü, cumhuriyetin temel değerlerinin korunması, üniter yapımız, milli değerlerimizdir. Bu konuda taviz vermeden MHP doğru gördüğü uygulamaların yanında olacaktır. Ama yanlış olana da karşı çıkacaktır. Herşeye ‘hayır’ diyen, sürekli gerginlik yaşatan muhalefet anlayışı değil, doğrunun yanında, yanlışın karşısında, seviyeli, tutarlı bir muhalefet anlayışını, MHP Mecliste uygulamaya başladı. Yarın herkes bu tavrın doğruluğunu anlayacaktır.”

(Derleme)

Share