logo

21 Ağustos 2017

Kreş Faciasını Bakan’a Sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, serviste unutulan 3 yaşındaki minik Alperen’in ölümüyle sonuçlanan olayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine taşıdı.

Sertel, İzmir’in Çiğli ilçesinde 3 yaşındaki Alperen Sakin’in ölümü hakkındaki iddiaları ve ihmal iddialarını Meclis’te gündeme getirdi. Minik Alperen’in ölümü hakkında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren CHP Milletvekili Sertel, Bakan Yılmaz’a okul öncesi eğitim kurumlarının ve servislerin denetlenip, denetlenmediğini ve denetimlerin hangi sıklıkta yapıldığını sordu.
Atila Sertel, “Son yıllarda adeta her önüne gelen anaokulu ve kreş açıyor. Bu kurumlar eğitim yuvası olmaktan çıkıp ticarethaneye dönüştü. Doktor, Avukat veya Eczacı olmak için nasıl diploma gerekiyorsa bu işi yapacaklar için de ilgili bölümlerden mezun olma şartı aranmalıdır. Bu kurumlar şikayet üzerine değil periyodik olarak denetlenmeli” diye konuştu.
“ÜLKE GENELİNDE DENETİM YAPILSIN”
Bu tür faciaların bir daha yaşanmaması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Ulaştırma Bakanlığı’nın gerekli önlemleri alması gerektiğini savunan Atila Sertel, şunları söyledi:
“Alperen Sakin’in ölümü başta ailesi olmak üzere tüm Türkiye’yi derinden üzmüştür. Bu sıradan bir ölüm değildir. Bakanlıkların ve ilgili kurumlarının eksik yaptığı veya hiç yapmadığı denetimler bu faciaya davetiye çıkarmıştır. Bahse konu okulla ilgili çok sayıda iddia var. Yine servis aracının da belgesiz ve yetersiz olduğu ortaya çıktı. Olayın ardından Anaokulu kapatıldı ancak bu yeterli değil. Bu üzücü olaydan ders çıkararak yeni eğitim öğretim döneminden önce ülke genelinde denetimler yapılmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır. Başka Alperen’ler ölmesin diye okul öncesi eğitim kurumu işletenler ve yeni açacak olanlar da sıkı bir denetime tabii tutulmalı ve eğitim şartı konulmalıdır. Annelerinin, babalarının emanet ettiği çocuklara ticari bir meta gözüyle bakan kurum ve kişilere bu piyasadan derhal el çektirilmelidir.”
(GÜNER DOKUYUCU)

Share