logo

20 Şubat 2007

KÂRAYALÇIN’DAN BAYKAL’A İTTİFAK İÇİN SON ÇAĞRI!

Karayalçın’dan Baykal’a ittifak için son çağrı
ZONGULDAK (İHA) – Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Zonguldak Olağanüstü İl Kongresi’ne katılan Genel Başkan Murat Karayalçın, CHP’yi eleştirdi.

Karayalçın, solda ittifak için son anların beklenmesinin yanlış olduğunu belirterek, “Niyetin var mı yok mu” diyerek, CHP’den kararını bir an önce açıklamasını istedi.
Kongre Divan Başkanlığı’nı, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski Başkan Vekili, DİSK eski Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Işıklar’ın yaptığı kongreye katılan Karayalçın, CHP’nin Kürt, Türk, başı açık, kapalı ayırımından yola çıkarak siyaset yaptığını belirterek, “Bu siyaset husumet siyasetidir. İnsanların etnik kökenleriyle uğraşılıyor, kurcalanıyor. Kimsenin etnik kimliğiyle, dini düşüncesiyle uğraşılmamalıdır, aşağılamamalıdır. TCK’nın 301’i sadece Türklüğün aşağılanması değildir. Hakaret, aşağılama olmamalı ama eleştiri olmalıdır. Biz SHP olarak, 301’in aşağılanma düzenini tutuyor, son cümlesindeki eleştiri bölümünü tutmuyoruz” dedi.

CHP milletvekillerinin 8 Şubat’ta istifa etmeleri durumunda erken seçime gidilmek zorunda kalınacağı iddiasında bulunan Karayalçın, “Türkiye dururdu. Böylelikle şimdiki solda birlik çağrıları yapmaya gerek kalmadan CHP’ye destek verilirdi” diye konuştu. Solda ittifak söylemlerinin yeni olmadığını 14 yıl önce Bülent Ecevit’i ziyaret ederek bu söyleme başladığını ifade eden Karayalçın, “Önemli olan SHP, DSP, CHP’nin Meclis’e girmesi değil, önemli olan solun iktidar olmasıdır. Onun için iflah olmaz ittifak arayışındayım. Ben iktidar olmak istiyorum. Hükümetin bir yerinde hizmet etmek istiyorum. Keşke DSP, CHP iktidar olsa da onlara destek versek. Olmuyor. Kendi partimin boyunun ölçüsünü biliyorum. DSP, CHP’nin boyunun ölçüsünü biliyorum. Üçünün birleşmesinden iktidar olunur” dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın önümüzdeki süreçte önde olan partilere göre ittifakı düşündüğünü ifade eden Karayalçın, Baykal’a seslenerek, “Niye birlikte seçime gitmiyoruz? Bir eşiğe kadar çağrımız ve çabamız sürecek. Sayın Baykal, niyetin var mı yok mu? Varsa hemen şimdi ittifak yapalım. İttifak yapılacaksa erken yapılmalı. Son dakika, 12’ye 5 kala yapılacak ittifaktan bir şey çıkmaz. Halk da bunu tasvip etmiyor. İttifakın yapılması da yurttaşlarımızın otomatik olarak destek vermesi anlamına gelmez” diye konuştu.

Karayalçın, Bülent Ecevit isminin Zonguldak ile bütünleştiğini ve siyasi yaşamının burada doğduğunu belirterek, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne Bülent Ecevit isminin verilmesi gerektiğini ifade etti. Karayalçın, sol elini kaldırarak, “Yeter söz halkındır” diyerek sloganlarının bu olduğunu ifade etti. Bu arada, SHP Zonguldak İl Başkanlığı kongresinde tek aday olan Yavuz Boz’un listesi seçimi kazandı.

(Derleme)

Share