logo

25 Ağustos 2007

Kamu-Sen toplu sözleşme ve grev için destek arıyor

Kamu-Sen, sendikaların grev ve toplu sözleşme taleplerine deset için siyasi partileri ziyaret ettiler. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Yıldız, Meclis’te AKP, CHP, MHP ve DSP’yi ziyaretlerinde taleplerinin yeni Anayasa’da yer almasını istediler.
Kamu-Sen heyeti ilk olarak AKP Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin ve Mustafa Elitaş’la görüştü. Ergin, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, memur sendikaları ile yürütülen toplu görüşmelerde mutabakat sağlanmak üzere olduğunu ve önemli adımlar atıldığını öğrendiklerini söyledi. Ergin, Kamu-sen’in, kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarına ilişkin talepleri not ettiklerini, bunları, partisinin yetkili organlarına ve Hükümete ileteceklerini bildirdi.
MHP’DEN KAMU-SEN’E DESTEK
Daha sonra MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’ı da ziyaret eden Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, aynı taleplerini burada da yineledi. Şandır da yaptığı açıklamada, parti olarak kamu çalışanlarının sendikal haklarının verilmesi konusunu en baştan buyana savunduklarını belirterek, “Uluslararası şartlar ne gerektiriyorsa, Türkiye’de de kamu çalışanlarına bu hakların verilmesi için elimizden gelen desteği vereceğiz. Bu anlamda Türkiye Kamu-Sen’in çabalarını destekliyoruz” dedi.
Şandır, hükümetin uzlaşı içinde, fedakarlığın azamisini yaparak devlet memurlarının kayıplarını bu dönemde karşılaması gerektiğini ifade etti.
SEZER’E ÖVGÜ
Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız’ı Meclis’te kabul eden DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, sendikal hakların Sivil Anayasa’ya alınması konusunda destek vereceklerini ve taleplerini dikkate alacaklarını söyledi. Sezer, hükümetin, kamu çalışanlarının grevli ve toplu sözleşmeli sendika hakkına ilişkin yaklaşımını olumlu bulduklarını ifade ederek, “Ama grevli toplu sözleşme hakkını, hazırladıklarını söyledikleri sivil anayasanın içine yerleştirme çalışması, bu işi biraz uzatma anlamı taşır diye kaygımız var” dedi.
Akyıldız da DSP’nin 22 temmuz seçimlerinde izlediği stratejiyi beğendiklerini belirterek, Sezer’e, “Nefis bir politika izlediniz. DSP’nin Meclis’e girmesini sağladınız. Bu yüzden sizi kutluyorum” şeklinde konuştu. Kamu-Sen heyeti, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu da ziyaret ederek aynı konudaki taleplerini bildirdiler. Kılıçdaroğlu, sendikanını talebine olumlu baktıklarını, ancak yeni anayasanın uzun vadede gerçekleşebileceğini, dolaysıla bu talebin geçikebileceğini söyedi

(Derleme)

Share