logo

20 Temmuz 2013

Jeotermal Polemiği Sürüyor. Kalınomuz: “Biz Bu İşin Takipçisi Olacağız!”

Aydın'da Valilik ile Aydın Belediyesi ve CHP İl Başkanı Kalınomuz arasında Çiftlik Jeotermal Sahası'nın AYTER A.Ş.'ye devri nedeniyle başlayan polemik sürüyor.

Aydın Valisi Kerem Al'ın konu ile ilgili açıklamalarının ardından, Cumhuriyet Halk Partisi Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz yanıt niteliğinde bir açıklama daha yaptı.

CHP İl Başkanı Kalınomuz, açıklamasında şunları söyledi:

“Sayın  valimizin basın açıklamasını okudum.Sayın Valimiz "Biz Ayter'e devretmeseydik Çiftlik sahasının bakanlığa geçmesi  söz konusu idi" beyanatınıza okudum ve ilginç karşıladım.Madem burası Ayter'e devredilmeseydi bakanlığa geçecekti de devletin malını devlet alacak mı diye özel sektöre kaçırıyorsunuz? Bu nasıl bir zihniyettir? Daha önce sattığınız 2 jeotermal sahasını devletin eline geçmesin diye mi özel sektöre sattınız? Şimdi soruyorum kimin malını kimden kaçırıyoruz? Bu husus 6360 sayılı yasanın neresinde var? Ben hukukçuyum birisi bana 6360 sayılı yasada Sayın Valimizin dediklerini bir göstersin de bilgilenelim. Aydın da Ayteskon diye bir kuruluş var. Bu kurulun başı Aydın Barosu. Geçenlerde bu kuruluş jeotermal sahasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Aydın'ın tüm hukukçularının bağlı olduğu bir kurum bu kurum.Bunlarda mı yanlış?

Sayın Valimiz Aydın Belediyesini hedef alarak Hiç birimizin düşüncesinde elektrik üretmek yoktu, neydi? Isıtma ve soğutmaydı. Şimdi ise ortaya elektrik üretme fikrini atmış. Düne kadar Özel İdare'nin kalkacağı da belli değildi. Bu son 7-8 aylık bir konu. Bu aşamada, Aydın Belediye'sinin elektrik üretimi niyeti olsaydı, tıpkı Sultanhisar gibi saha alır, çalışmalarını kendisi yapardı"  sözlerini sarf etmiştir.

Ancak şu husus aydın Halkınça iyi bilinmelidir ki İl Özel İdaresi Aydın’ın jeotermal kaynaklarını özel sektöre satmak için mi ihaleye girmiştir? Zamanın Valisi Hüseyin Avni Coş, İl Özel İdare olarak ihaleye kendilerinin  gireceklerini kaydetmiştir. Aydın Belediyesi ne yapacaktı? İl Özel İdaresi ile rekabete girerek kendimize güldürecek miydik? Aydın halkının menfaati için hizmet üreten iki kurum ihale masalarında rakip olup fiyat yükseltir mi? Vali Al’ın bir başka yanlış tespiti de  Jeotermal kaynaktan elektrik üretme fikrinin kimsede olmadığı ifadesidir. Sayın Vali’nin böyle bir düşüncesi olmayabilir.  Ama bu konu yıllardır Aydın’ın gündemindedir. Özel sektör jeotermalden elektrik üretiyor. Esas katma değerde burada. Sayın Vali bunu bilmiyor mu? Aydın’ın kendi jeotermal kaynağı ile elektriğini üretmesi fikri niye bu kadar rahatsız ediyor anlayabilmiş değilim. Çünkü jeotermal konusu Sayın Valimizin belirttiği gibi sunni bir gündem maddesi değildir. Aydın’ın en önemli yeraltı zenginliği jeotermal kaynağıdır. Dünyada artık enerji kaynaklarını kontrol altında tutma savaşları yaşanmaktadır. Ülkemizdeki benzin ve doğalgaz fiyatlarının vatandaşımızın gücünü aşan bir boyutta olduğu gerçeğini bildiğimiz halde,  jeotermal gibi bir önemli bir zenginliğimize sahip çıkmayı suni gündem olarak algılayıp ifade etmek son derece talihsizliktir. Aydınlının kendi öz kaynağına sahip çıkması birilerinin işine gelmiyor olabilir. Her ne olursa olsun biz bu işin takipçisi olacağız.”

(Mücadele Ajans)

Share