logo

22 Ağustos 2013

İP SÖKTAŞ’taki Greve Destek Verdi Saday: “Başımızdaki Bela Ne Hak Tanıyor, Ne Onur Biliyor”

Tekstil sektöründe grev var. Türk-İş’e bağlı Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) 12000 tekstil işçisi ile grevde. Aydın Söke’de Söktaş fabrikasında da yaklaşık 750 işçi greve başladı.

İşçi Partisi Aydın İl yöneticileri ile Söke İlçe Başkanlığı da, Söktaş işçilerini fabrika önündeki grev alanında ziyaret ederek destek verdiler. Burada yüzlerce işçiye ve ailelerine hitap eden İşçi Partisi Aydın İl Başkanı Dr. Cezmi Saday, yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Yurtsever İşçi Kardeşlerim, içerisinde SÖKTAŞ’ın da bulunduğu tekstil sektöründe ülke olarak dünyada ön sıralarda yer almaktayız. Biz SÖKTAŞ’ın büyük bir kuruluş olmasından yurtseverler olarak gurur duyarız. Ama çalışanların sosyal ve özlük hakları açısından şu an bulunduğu durumu kabul etmemiz ve içimize sindirmemiz mümkün değildir. Biz İşçi Partisi olarak bu haklı ve kutsal mücadelenizde sonuna kadar sizin yanınızdayız. Tek yürek, tek yumruk, el ele, omuz omuzayız.

Geçen hafta bir başka tekstil fabrikasında gördüğüm tabloyu burada paylaşmak istiyorum. Ünlü bir kot pantolon markası kumaşı kendisi veriyor, pantolonları bizim işçilerimiz dikiyor. O kot pantolon mağazalarda 900 TL ye satılıyor. İşçinin dikim için aldığı para 1 liranın altında. Çoğunuz burada asgari ücretle çalışıyorsunuz. Elinize geçen aylık ücret 1 kot pantolon kadar bile yok. Emek bu kadar ucuz olamaz! Hep savunduğum bir şey var. “Hakkını koruyamayan, onurunu koruyamaz!” Haklarımızı almamız bir onur meselesidir. Bu ülke birileri için tatlı fırsatlar, Türk işçisi açısında ise ucuz emek ülkesi değildir. Başımızda malum bir bela var, bu bela ne hak tanıyor, ne onur biliyor. Ama bu kutsal mücadelede biz hakkın nasıl alınacağını, onurun nasıl korunacağını onlara göstereceğiz. Mücadeleniz bizim mücadelemizdir.”

İşçiler de bu konuşmaya zaman zaman alkışlar ve sloganlarla destek verdiler.

 

(Güçlü ÇEZİK)


Share