logo

22 Ağustos 2007

Gül ilk turda seçilemedi

Abdullah Gül 341 oy aldı. İkinci tur oylama cuma günü yapılacak.
TBMM Genel Kurulu’nda 11. Cumhurbaşkanı seçiminin 11. turu tamamlandı. Oylamaya 448 milletvekili katılırken AK Parti’li Abdullah Gül 341, MHP’li Sebahattin Çakmakoğlu 70, DSP’li Tayfun İçli ise 13 oy aldı. Oylamada 23 boş 1 de geçersiz oy kullanıldı.
11. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 22 Temmuz seçimlerinden önce yapılan 1. tur oylamasına 361 milletvekili katılırken, seçime tek aday olarak katılan Gül’e 357 oy çıkmıştı. Gül yeterli çoğunluğa ulaşamamış, ayrıca 367 toplantı yeter sayısı da Anayasa Mahkemesi tarafından Meclis’te Cumhurbaşkanlığı seçimi için gerekli çoğunluk olarak belirlenmişti. Sonrasında Meclis, yeterli çoğunluk sağlanamadığı için 22 Temmuz tarihinde seçime gitmek zorunda kalmıştı.
ERDOĞAN: BEKLEDİĞİMİZDEN FAZLA ALMIŞIZ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur oylamasında 341 oy aldıklarını hatırlatarak, “Bizim sayımız 340, demek beklediğimizden fazla almışız” dedi.
Oylamanın ardından Genel Kurul salonundan çıkarken gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, “Turlar devem ediyor. Cuma günü ikinci turu yapacağız. Hayırlı olsun” dedi. Erdoğan, ‘Sayı beklediğinizden az mı oldu?’ sorusuna, “Niye? Bizim 340, 341 almışız. Demek beklediğimizden fazla almışız” karşılığını verdi.
AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ise, “Hayırlısı neyse o olsun. Değerlendirmeyi TBMM Başkanımız zaten yapmıştır” dedi.
Cumhurbaşkanı adayı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de birinci tur oylama sonucuyla ilgili olarak, ”Hayırlısı neyse o olsun” değerlendirmesi yaptı.

(Derleme)

Share