logo

18 Ağustos 2007

Erdoğan: “Sürpriz oldu”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in 60. Hükümet’in Bakanlar Kurulu listesini yeni cumhurbaşkanına sunması isteğini, ”Sayın cumhurbaşkanımız burada, haddimi aşmış olmayayım, ‘yeni cumhurbaşkanına bir nezakette bulunmuştur’ diye düşünüyorum” sözleriyle değerlendirdi.
Cumhurbaşkanı Sezer ile yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Erdoğan, ”Cumhurbaşkanı Sezer’in tavrını nasıl yorumlamak lazım. Siz buraya gelmeden önce bu mesaj size iletilemez miydi? Bizim için sürpriz oldu” sözleri üzerine Erdoğan, ”Benim için de sürpriz oldu” dedi.
”Bu tavrınız, Sayın Cumhurbaşkanı’na bir jest olarak yorumlandı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bu tavrı bir jest olarak yorumlanabilir mi?” sorusuna da Erdoğan, ”Yani yeni cumhurbaşkanı açısından böyle bir jest de diyebiliriz” dedi.
Erdoğan, ”Sayın Cumhurbaşkanı’nın tavrı olumlu muydu?” sorusuna ”Evet, bana göre gayet olumlu, müspet bir yaklaşım” yanıtını verdi. Bazı bakanlıkların görev alanlarının yeniden belirlenmesi ve yeni devlet bakanlığı ihdasına ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Erdoğan, şunları söyledi: ”Devlet bakanlıklarıyla ilgili olanları, bildiğiniz gibi bir sorumluluk alanı var ondan sonra bağlı kuruluşlar var, ilgili kuruluşlar var, ilişkili kuruluşlar var. Bütün bunların hepsini tek tek belirliyoruz. Bu yeni dönemde de bununla ilgili çalışmaları yaptık bunlar hazır. Bakanlık kesinleştikten sonra bunları açıklamak doğru, şimdi açıklamamız doğru değil. İcracı bakanlıklarda da bu dönemde değişikliğe gideceğiz. Yeni yapılanmada bunlar olacak. İcracı bakanlıklar arasında dağıtılacak olanlar var. Ayrıca devlet bakanlıkları arasında dağıtılacak olanlarvar.”
Erdoğan, ”Yeni cumhurbaşkanına aynı listeyi mi sunacaksınız, yoksa değişiklikler olabilir mi?” sorusu üzerine, ”Olabilir. Onun için açıklamadık zaten” dedi. Bir gazetecinin, Sezer’in listenin yeni cumhurbaşkanına sunulması isteğiyle ilgili soruyu yöneltirken, ”listenin onaylanmaması” ifadesini kullanması üzerine Erdoğan, ”(Onaylanmama) demeyin, bu yanlış bir anlayış olur” dedi.
Erdoğan, bir başka soru üzerine, boş duran devlet bakanlığı sayısı olmadığını ifade ederek, bakanların arasında görev dağılımı yapılacağını dile getirdi. Erdoğan, bir soru üzerine, kendisi dışında kabinede 24 bakanın bulunacağını söyledi.

(Derleme)

Share