logo

10 Eylül 2007

“Cumhurbaşkanı erişilmez olmamalıdır”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başbakanın, cumhurbaşkanının erişilmez kişiler olmaması gerektiğini belirterek, bunun AK Parti’nin asli misyonu olduğunu söyledi. Erdoğan, “Bu millete, bu milletin değerlerine, farklı inanç ve kültürlerine, farklı siyasi tercihlerine en ufak bir saygısızlıkta bulunanın, en ufak bir dayatmacı tavır ortaya koyanın bizim aramızda yeri yoktur” dedi.
Başbakan Erdoğan, geçen dönemin onarım dönemi olduğunu hatırlatarak, şimdi onarım yüklerinin hafiflediğini, yeni projelerle bu dönem sıçrama güçlerinin çok daha farklı olacağını ifade etti. Erdoğan, millet ile irtibatlarını canlı tutacak bağın, gönül bağı olduğunu söyledi. Seçim kampanyası boyunca mahallesindeki bir çocuk grubunun devamlı önünü kestiğini, bunların arasındaki Kayserili bir çocuğun kendisini her gördüğünde ‘bize mantıya gel’ dediğini anlatan Erdoğan, dün akşam çocukların yine yolunu kestiğini, kendisini mantı yemeye davet eden Kayserili çocuğun evine gittiğini belirtti. Erdoğan, buradaki ufak bir kızın ‘benimde bugün doğum günüm. Çayı bizde içelim’ dediğini anlatarak, çayı da ufak kızın evinde, bütün apartman sakinleriyle birlikte içtiklerini söyledi.
Erdoğan şöyle konuştu: “Halkımız buna hasret. Bu, barışında temel taşlarını oluşturuyor. Başbakan erişilmez birisi olmamalı, cumhurbaşkanı erişilmez birisi olmamalı. Bu zaten AK Parti’nin asli misyonu. Ama erişilemeyen arkadaşlarım yok mu? Var. Onlarda erişilmez olmaktan çıkmalı. Erişilmeyi beklemeyecekler, onlar erişecekler.”
“BİZ MİLLETİMİZDEN UZAKLAŞAMAYIZ”
Önlerinde belediye seçimlerinin bulunduğuna işaret eden Erdoğan, AK Parti olarak daha fazla mesuliyet yüklenmek ve daha fazla belediyeyi AK Parti’li belediyelerin oluşturmasını sağlamak zorunda olduklarını vurguladı. Başarı sarhoşluğuna kapılmayan, başarıyı nihai gaye olarak görmeyen bir siyasi kadro olduklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
“Asla gevşememek, gurura, kibre kapılmamak mecburiyetindeyiz. Bu ülke yöneticilerini böyle görmek istiyor. ‘Tevazuu da toprak gibi ol’ diyen anlayışı benimsemek zorundayız. Bu ülke milletten aldığı gücü, millete karşı kullanan, milletin oylarıyla geldiği makamlarda gururla, kibirle oturanları çok gördü. Vakti saati geldiğinde onlara dersini verdi ve geldiği yere geri gönderdi. Biz milletimizden uzaklaşamayız. Oturduğumuz koltukların, bulunduğumuz makamların, arabalarımıza takılan kırmızı plakaların bizi milletimizden farklı yerlere konumlandırmasına izin veremeyiz, vermemeliyiz. Dünyaya gelirsek yanımızda hiçbir şey getirmediğimi, giderken de hiçbir şey götürmeyeceğimiz bilenlerdeniz.”
Meclis’in 1 Ekim’e kadar tatile girdiğini hatırlatan Erdoğan, ‘tatilin sırası mı’ diyenler olabileceğini söyledi. Erdoğan, 1 Temmuz-1 Ekim arası parlamentonun normal tatil dönemi olduğuna işaret ederek, bu yıl bu tatilin hiç yapılmadığını ve Meclis’in 20-25 günlük bir tatil fırsatı bulduğunu kaydetti. Erdoğan, “Bizim hükümet olarak tatil falan yapacak halimiz yok. Biz çalışmaya devam edeceğiz. Bugün bize oy verenlerin değil, 70 milyonun hükümeti olduğumuzun bilinciyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bize
oy vermeyenlerin hukuku da asla ayrıma gitmeden korumak zorundayız” diye konuştu.
AK Parti’nin karşına dayatmalarla çıkacak olan herkesin karşısında dimdik duracağını vurgulayan Erdoğan, “Bu millete, bu milletin değerlerine, farklı inanç ve kültürlerine, farklı siyasi tercihlerine en ufak bir saygısızlıkta bulunanın, en ufak bir dayatmacı tavır ortaya koyanın bizim aramızda yeri yoktur” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin 70 milyon insanı ile tarihi ile kültürü ile inanç ve değerleri ile ortak bir duyguda farklılıklarını yüzlerce yıldır kardeşçe yaşamasıyla güçlü ve zengin olduğuna dikkat çeken Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
“Şimdi bize ne oluyor da duvarlar örme gayret içerisine giriyoruz. AK Parti bu bütünlüğün, birlik ve beraberliğin, adalet ve dayanışmanın da savunucusudur. Bu ülkenin birbirine et ve tırnak kadar yakın insanlarının arasına nifak tohumları ekmek isteyenlere meydan vermemek bizim asli görevimizdir. Bu ülke topraklarında söylenen her türküyü aynı aşkla seviyoruz. Türkiye’yi büyük ve güçlü kılan bu zenginliklere sahip çıkacağız.”
Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından geçen dönem AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı yapan ve 60. hükümette Başbakan Yardımcılığı görevine atanan Hayati Yazıcı ve Nazım Ekren ile Kadın Kolları eski Genel Başkanı Selma Kavas’a plaket verdi.

(İHA)

Share