logo

19 Şubat 2007

ÇİÇEK: “TERÖRÜN ARKASINDA BÜYÜK DEVLETLER VAR!”

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Türkiye’nin bölgesel bir güç olduğunu belirterek, ”Türkiye ne zaman büyüyor, o zaman terörün düğmesine basıyorlar. Terörün arkasında dış güçler var, büyük devletler var” dedi.

Yozgat Valiliğince düzenlenen ”Yozgat İli Gelişim Vizyonu” konulu toplantıya katılan Çiçek, Türkiye’nin büyümesinden, gelişmesinden rahatsız olanların bulunduğunu söyledi.

Bir ilin vizyonunun olması için Türkiye’nin vizyonunun olması gerektiğine dikkat çeken Bakan Çiçek, ”Türkiye’nin vizyonu yoksa, siz kendi ilinizi bir yere yerleştiremezsiniz. Türkiye’nin çok ileri vizyonlarının olduğu dönemler oldu. Vizyon körlüğü yaşadığı dönemler oldu. Kendi içine döndüğü dönemler oldu. Ne zaman ki bu vizyon körlüğünden kurtuldu, dışa dönmeye başladı, çevresinde olup bitenlere bakmaya başladı, kendisini kısa sürede topladı ve belirli noktalara geldi” dedi.

Çiçek, Türkiye’nin bir bölge gücü olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin hesaba katılmadan Orta Doğu’da ve Güneydoğu’da güveni sağlamanın mümkün olmadığını savundu.
Türkiye’nin katkısının ve tavsiyelerinin yeteri kadar dikkate alınmadığı için bugün hem dünyanın hem de bölgenin ağzının tadının bozuk olduğunu dile getiren Çiçek, Türkiye’nin bir dünya devleti olma yolunda sağlam adımlarla yürüdüğünü anlattı.

(Derleme)

Share