logo

19 Haziran 2013

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Saadet Kavasgil: “Zaten Şuan Polisin Mücadele Ettiği Halk Ellerinde Hiçbir Zararlı Madde Taşımıyor Ve Onlara Karşı Hiçbir Mücadele Vermiyorlar”

CHP Kadın Kolları Aydın İl Teşkilatı, polisin elinde zararlı madde taşımayan ve kendisine müdahale etmeyenlere karşı biber gazı kullandığını iddia ederek, biber gazı kullanımının yasaklanması için imza kampanyası başlattı.

CHP Kadın Kolları Aydın Başkanlığı, polisin toplumsal olaylarda biber kullanımının yasaklanması için imza kampanyası başlattı. Aydın merkez Sevgi Yolu’nda başlatılan imza kampanyasına CHP İl Başkanı Barkan Kalınomuz, CHP Kadın Kolları İl Başkanı Saadet Kavasgil ve kadın kolları üyeleri destek verdi.

Halen devam etmekte olan Gezi Parkı eylemlerinde polisiz orantısız güç kullanımının meşrulaştırılmaya çalışıldığını öne süren Saadet Kavasgil, “Gezi Parkı’nda her yaştan, her inançtan, her meslekten, her kökenden ve her düşünceden insanlar ortak irade ve dayanışma duygusuyla toplanmışlardır. Polisimizle halkımızı karşı karşıya getiren zihniyet öfkeyi ve şiddeti artırmış, yaşanan olaylarda bir çok kişi yaralanmış ve hayatını kaybetmiştir. Bu eylemlerde halkın halinde şiddet göstergesi olabilecek hiçbir madde bulunmazken, polisin eylemcilere karşı kullandığı aşırı biber ve portakal gazı ile plastik mermiler orantısız güç olarak zihinlere kazınmıştır. Türk Tabipler Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre tazyikli su, kısa mesafeden biber gazı atışları ve plastik kurşunlardan dolayı 43’ü ağır olmak üzere 4 bin 177 kişi yaralanmıştır” dedi.

Kimyasal gazların meydanlarda insanların üzerine acımasızca atılmasının devletin halk sağlığını hiçe saydığının göstergesi olduğunu öne süren Kavasgil, “Biber gazının yüksek dozlarda sıkılması bronşlarda tahrişe neden olarak kasılmalara bağlı nefes darlığı ve akut karaciğer ödemine neden olmaktadır. Özellikle astım hastası olanlar biber gazına maruz kaldıklarında solunum yetmezliğine bağlı boğulmalar yaşamaktadırlar. Emniyet güçlerinin meydanlarda bu gazları sorumsuzca kullanması hepimizin tepkisine neden olmaktadır. Buda yetmezmiş gibi tazyikli su sıkan TOMA’ların depolarına biber gazı ve kimyasallar karıştırılmış ve su sıkılan göstericilerin vücutlarında yanmalara neden olmuştur” diye konuştu.

“Biz analar olarak bunlara boyun eğmeyeceğiz” diyen Kavasil, sözlerine şöyle devam etti: “O TOMA’larınız, o gazlarınız bizlere vız gelir, vız. Biz kadınlar olarak bu kimyasal silahların kullanımına karşı bütün otoriteleri göreve çağırıyoruz ve meydanlarda kimyasal silah kullanımının yasaklanmasını istiyoruz. Biber gazı terörünün sona erdirilmesi için imza kampanyası başlatıyoruz”

SADECE TAZYİKLİ SU

Polislere biber gazı yerine neyi kullanmayı önerdikleri sorulan Kavasgil, şu cevabı verdi: “İnsan sağlığına zarar vermeyecek maddeler kullansınlar. Sadece tazyikli su kullanabilirler. Zaten şuan polisin mücadele ettiği halk ellerinde hiçbir zararlı madde taşımıyor ve onlara karşı hiçbir mücadele vermiyorlar. Sadece tazyikli su kullanılması yeterlidir diye düşünüyoruz. Bu kimyasalların kullanılmasına tepki gösteriyoruz” diye cevap verdi.

Basın açıklamasının okunmasının ardından kullanılmış biber gazı kapsüllerinin içerisinde karanfil yerleştirerek poz veren Kavasgil, imza kampanyasının Aydın’ın tüm ilçelerinde yarın eş zamanlı olarak devam edeceğini açıkladı. Kavasgil, 10 gün içinde toplanacak imzaların Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa gönderileceğini sözlerine ekledi.

 

(İHA)

Share