logo

06 Mart 2007

CHP GENEL SEKRETERİ SAV AYDIN’DA!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreteri Önder Sav, Kenan Evren’in ülkeyi 8 eyalete bölme fikrini sert bir dille eleştirerek, “Kenan Evren kendisini halen 12 Eylül ihtilalinin cumhurbaşkanı zannediyor. Kendisine siyasetçi diyemiyorum ama cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuş birinin böyle konuşmasını çok talihsiz bir açıklama olarak görüyorum” dedi.
Parti içi değişik toplantılara katılmak üzere 3 gündür Ege Bölgesi’nde bulunan CHP Genel Sekreteri Önder Sav, bugün partisinin Aydın il binasında düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi. ‘Solda Birlik’ söylemini değerlendiren Sav, bu söylemin 2005 yılında CHP içerisinde gerçekleştiğini, CHP’nin kriterlerine uyan herkese partilerinin açık olduğunu kaydetti. Sav, CHP’nin solun en büyük partisi olduğunu öne sürerek, “Denizler nehirlere değil, nehirler denize akar. İster kurumsal ister kişisel bizimle gönül bağı olan herkese kapımız açık” dedi.
Mevcut iktidarın 4 yılı aşan görev süresini değerlendiren Sav, AK Parti Hükümeti’nin ekonomi, iç ve dış politikalarda yaptığı hatalar nedeniyle toplumu taşımayacak bir boyuta geldiğini iddia etti.
Konuşmasında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in Türkiye’nin 8 eyalete bölünmesi konusundaki açıklamalarını sert bir dille eleştiren CHP Genel Sekreteri Önder Sav, “12 Eylül ihtilalinden sonra cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Kenan Evren, o dönemde hüküm yürütmüş, sözünü geçirmiş, sözü hukuk yerine geçen bir cumhurbaşkanı olmuş. Tabi siyaset adamı demeye dilim varmıyor. Çünkü Kenan Evren siyaset adamı olsaydı bu yanlışları yapmazdı. O hala kendisini 12 Eylül paşası zannediyor herhalde. Söylediği şeylerin toplumda kıymet bulup yürürlüğe gireceğini, hüküm ifade edeceğini, değerlendirileceğini sanıyor. Konuşmaları çok talihsiz açıklamalardır. Keşke yapmamış olsaydı. Ne olursa olsun cumhurbaşkanlığı makamında oturmuş olan bir kişinin Türkiye’nin temel sorunlarıyla ilgili böyle çarpık ve yanlış açıklamalar yapmasına bir siyaset adamı olarak üzüldüğümü ifade etmek istiyorum” dedi.
CHP Genel Sekreteri Sav, Mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ilginç açıklamalarda bulundu. CHP olarak cumhurbaşkanını seçmeye yetecek kadar vekil sayısına sahip olmadıkları için herhangi bir adaylarının olmadığını, ancak Başbakan Erdoğan’ın da cumhurbaşkanı seçilmesine karşı olduklarını ifade etti.
CHP Genel Sekreteri Önder Sav’ın basın toplantısına İl Başkanı Bülent Tezcan, CHP Aydın Milletvekilleri Mesut Özakçan, Mehmet Semerci, Mehmet Boztaş ve partililer katıldı.

(İHA)

Share