logo

18 Ağustos 2007

CHP, Erdoğan ve Gökçek için önerge verecek

CHP, Ankara’da yaşanan su sorununu Meclis gündemine taşımaya hazırlanıyor.
ANKARA’DA YİNE SU BORUSU PATLADI!
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında Meclis Soruşturması açılması için hazırladıkları önergeyi, 20 Ağustos Pazartesi günü TBMM Başkanlığına vereceklerini söyledi. Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Milletvekilleri Yılmaz Ateş ve Nesrin Baytok’la birlikte Meclis’te bir basın toplantısı düzenledi. Ankara’da bazı semtlerin 13 gündür su alamadığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bu sadece Ankara’da AKP’nin ayıbı olmanın çok daha ötesinde bir insanlık dramıdır. Çağdaş Türkiye’ye yakışmamaktadır” dedi.
CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara’da yaşanan su sorununu yeni dönemin ilk Meclis Soruşturması olarak Meclis Başkanlığına vereceklerini hatırlatarak, hükümetin de Gökçek’i koruduğunu öne sürdü. Gökçek’in su sorunu karşısında hiçbir önlem almadığını savunan Ateş, Ankara’da kesintilerin ardından kamu denetiminden kaçırılacak şekilde bir “tanker filosunun” oluşturulduğunu öne sürdü. Ateş, “Bu yetmezmiş gibi bir de Kesikköprü Barajından gelecek su için alel acele ihaleye gitti. Bu ihalelerin hangi yöntemlerle yapıldığını sorduğumuzda da, maalesef belediye başkanının hakaretine varan, küfrüne varan söylemiyle karşı karşıya kaldım” diye konuştu.
Devlet Su İşleri yetkililerinin Gökçek’in söylediğinin aksine Ankara’nın 40 günlük değil, 6 aylık su rezervi bulunduğunu belirttiklerini hatırlatan Ateş, “Peki Ankara’nın 6 aylık su rezervi varsa, alelacele kesintiye gidilip, Ankaralı 13 gündür neden su alamıyor. Bu eziyet neden? Sular 3 gün kesilecek dendi, 15 gündür sular akmıyor” diye konuştu.
“KIZILIRMAK TARTIŞMASI”
Yılmaz Ateş, Kızılırmak suyunun Ankara’ya getirilmesi çalışmalarına da tepki gösterdi. Kızılırmak suyunun sağlıklı olmadığını ileri süren Ateş, bu suyunun içme suyu olarak kullanılamayacağına ilişkin 30 Haziran 2004 tarihli Ankara Valiliğine ait bir belgeyi de ilk kez açıkladı. Ateş’in açıkladığı belgeye göre, dönemin Ankara Valisi Yahya Gür’ün başkanlığında Devlet Su İşleri yetkilileri, Tarım, Çevre ve Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri 30 Haziran’da bir araya gelerek, Kızılırmak nehrinin kirlilik durumuna ilişkin tespitlerde bulundu.
Söz konusu belgede, Başkent Ankara’nın 2027 yılında sonraki içme ve kullanma suyu ihtiyacının Kızılırmak nehrinden karşılanması planlandığına işaret edilirken, Kızılırmak havzasındaki kirlilik durumunun devam etmesi ve bu konuda önlem alınmaması durumunda “içme suyu kaynağı olarak kullanılamayacağı” belirtiliyor.
Belgede ayrıca, Ankara’nın uzun vadede içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması için Kızılırmak nehri dışında bir kaynak bulunmadığına dikkat çekilerek, bu nedenle Kızılırmak nehri havzasının korunması için acil önlem alınması gerektiği de vurgulanıyor.
Kamu kurumlarının ilgili kararlarına rağmen Kesikköprü Barajından Ankara’ya su getirilmesi çalışmalarını eleştiren Ateş, “’Eğer Kesikköprü Barajı’ndan biz Ankara’ya su getiriyoruz’ demeleri halinde, Ankaralıları zehirliyoruz demektir. Kesikköprü’den su gelmesi halinde hiçbir Ankaralı, kendi musluğundan akan suyu içemeyecektir demektir” diye konuştu.
CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok da, yaşanan sorunların temelinde plansız yaklaşımların yattığını öne sürdü. Baytok, Kızılırmak yerine Gerede Havzası’ndan Ankara’ya su getirilmesinin daha doğru olacağını savundu.
ÖNERGE PAZARTESİ VERİLECEK
Öte yandan, Kemal Kılıçdaroğlu, “Ankara’nın su ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak kamu kuruluşları tarafından hazırlanan planlara ve yasal mevzuata karşın zamanında içme ve kullanma suyu sağlanmasına ilişkin hiçbir önlem almayan ve bu tutumu ile kamu kaynaklarının plansız bir şekilde heba olmasına ve halk sağlığı noktasında ciddi zafiyetlerin ortaya çıkmasına neden olduğu” gerekçesiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında Meclis Soruşturması açılmasına ilişkin önergeyi gerekli olan 55 imzayı topladıktan sonra 20 Ağustos Pazartesi günü TBMM Başkanlığına sunacaklarını belirtti.

(Derleme)

Share