logo

23 Ağustos 2007

CHP: “Başbakan özür dilemeli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, “Başbakan, yazar Bekir Coşkun’dan ve AKP’ye karşı olan milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından özür dilemelidir” dedi.
Yazılı bir açıklama yapan Özyürek, ‘Türban için Türkiye Cumhuriyeti’ni Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne veren Abdullah Gül benim cumhurbaşkanım değildir’ diyen gazeteci-yazar Bekir Coşkun’a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Bunu diyenler önce TC vatandaşlığından çıkmalı. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun hepimizin Cumhurbaşkanı. Senin değilse çık vatandaşlıktan’ sözleriyle karşılık vermesini kınadı.
Özyürek, özgürlükçü demokratik bir ülkede, vatandaşların, çoğunluğun seçtiği bir başbakanı ve cumhurbaşkanını, kabul etme, benimseme zorunluluğu olmadığını ifade ederek, çoğunluğun kararlarına karşı yasalar çerçevesinde mücadele etmenin her vatandaşın hakkı olduğunu kaydetti. Demokratik düzenin, azınlığın haklarının da korunduğu düzen olduğunu belirten Özyürek, şunları kaydetti: “Başbakan 22 Temmuz seçimlerinin yapıldığı günün akşamında AKP Genel Merkezi’ndeki konuşmasında ‘bize oy vermeyenlerin de hassasiyetlerini dikkate alacağız’ diye açıklama yapmıştı. Şimdi bırakın ‘kendilerine oy vermeyenlerin hassasiyetlerini’ dikkate almayı, onlara Türk vatandaşlığını bile çok görmekte ve vatandaşlıktan çıkmayı önermektedir. Böylesine bir öneri, özgürlükçü, demokratik bir ülkede yapılamaz. Başbakan’ın bu önerisi ancak, faşist veya totaliter bir ülkede de yapılabilir. Çoğunluk tarafından seçildi diye hiç kimse Sayın Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığını benimseme, kabul etme zorunda değildir. Bu ülke sadece AKP’ye oy verenlerin değil AKP’ye karşı olanların da ülkesidir. Başbakan gazeteci-yazar Bekir Coşkun’dan ve AKP’ye karşı olan milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından özür dilemelidir.”

(Derleme)

Share