logo

23 Ağustos 2007

“Çankaya’ya yakışanı taşıyacağız”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz Çankaya’ya yakışanı taşımayacak mıyız? Yakışanı taşıyacağız. Temsil kabiliyeti, temsil gücü olanı taşıyacağız. Temsil gücü, temsil kabiliyeti olmayanlarla, biz dünyayla mücadele edemeyiz. İnanıyorum ki Sayın Abdüllah Gül oraya çıktığı zaman işte böyle bir ülkenin hasreti içerisinde, heyecanı içerisinde bu ülkede cumhurbaşkanlığı yapacak” dedi.
Erdoğan, Kanal D’de canlı olarak yayımlanan “Arena Özel” programında Gazeteci Uğur Dündar’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
“Uzlaşıyla bir cumhurbaşkanı adayı gösterilmesinin mümkün olup olmadığının” sorulması üzerine Erdoğan, “Böyle bir soruyla işe başlamamız, uzlaşıyı rencide eden bir ifade olur. Uzlaşıyla bunlar rencide olur. Niye derseniz, çünkü ortada kamuoyunun, halkın bir uzlaşısı var. Bu uzlaşıyı göz ardı etmeyeceğiz. Şimdi, seçim sonuçları ve halkın bakışı var, değerlendirmesi var” diye konuştu.
Anayasa’nın içerisinde cumhurbaşkanının niteliklerinin belli olduğunu kaydeden Erdoğan, “Sayın Gül bu niteliklere uyuyor mu? Uyuyor… İş bitmiştir… Daha neyi arıyoruz?” diye sordu.
TSK’nın siyasete karıştırılmaması gerektiğini de ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:
“Eğer siyasetin içine onu çekersek, o zaman biz burada niye varız? O zaman biz siyaset yapmayalım, çekilelim. Siyaseti o zaman başka kurumlar yapsın. Eğer biz inanmışsak, değişmezler arasında demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletini konuşuyorsak, demokrasiye inanıyorsak, önce TSK’yı bu işin içine karıştırmayacağız. Onun yeri var. Bizim için silahlı kuvvetlerimiz kutsaldır, Makam olarak ayrı bir makama sahiptirler. O ayrı bir yerdedir, demokratik mücadelede siyaset kurumu da ayrı bir yerdedir.”
”21 EKİMDE REFERANDUM YAPACAĞIZ”
”Geçen dönem Cumhurbaşkanının bazı yetkilerinin daraltılması gerektiğini ifade ettiniz. Hatta bunu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de zaman zaman söyledi. Şimdi sizin adayınız Abdullah Gül muhtemelen cumhurbaşkanı seçilecek. Cumhurbaşkanının yetkilerinin daraltılması konusunda ısrarcı mısınız?” şeklindeki soruyu, Erdoğan, şöyle yanıtladı; ”Bizim bu konuda hiçbir şüphemiz yok. Bugün bazı açıklamalar geldi, bizim cumhurbaşkanını halka seçtirme noktasında çark ettiğimiz noktasında. Biz çark etmiş değiliz, aynı noktadayız. Ama bu parlamentonun ilk görevi cumhurbaşkanını seçmektir. Onun için şu anda cumhurbaşkanı seçimi yapılıyor. 21 Ekim’de Cumhurbaşkanını halkın seçimine yönelik referandum yapacağız. Bundan kaçmadık ki. Bu referandumda da herkes tavrımızı görecek. Cumhurbaşkanını bundan sonra halkın seçmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanlığında 5+5 formülünü savunuyoruz. Milletvekilliği süresinin 4 yıla indirilmesini savunuyoruz. Yeni anayasa içinde Cumhurbaşkanının yetkilerini kısıtlama da var. Ve orada ciddi manada Cumhurbaşkanının yetkileri kısıtlanıyor. Biz istiyoruz ki, halka gidelim. Bu yapıldığı anda bu iş bitirilmiş olsun.”

(Derleme)

Share