logo

29 Ağustos 2007

Çankaya Köşkü’ndeki devir-teslim bugün

AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül, yarınki üçüncü tur oylama sonrasında aynı gün TBMM’de yemin edecek ancak görevi bugün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den teslim alacak. Randevu isteyerek Köşk’e çıkacak olan Gül’ün, Çarşamba günü öğleden önce baş başa görüşmede görevi teslim alması bekleniyor. Gül’ün yemin töreninde ‘frak’ giyip giymeyeceği de belli oldu. Gül de selefi Sezer gibi frak giymeden cumnurbaşkanlığı andını içecek. Yemin töreninde ‘Cumhurbaşkanlığı locası’nda Gül ailesinden sadece küçük oğlu Mehmet Emre Gül hazır bulunacak.
Cumhurbaşkanlığı seçiminin yarın yapılacak üçüncü tur oylamasında Türkiye’nin 11. Cumhurbaşkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılan Gül, aynı gün TBMM’de ‘Cumhurbaşkanı andı’nı içecek. TBMM Başkanı Köksal Toptan başkanlığında saat 15.00’te toplanacak TBMM Genel Kurulu’nda seçimlerin tamamlanmasının hemen ardından birleşime 18.00’e kadar ara verilecek. Gül’ün bu sırada hazırlıkları yapmak üzere Dışişleri Konutu’na geçebileceği belirtiliyor. Gül, hazırlıklarını tamamlamasının ardından geldiği Meclis’te ‘en yaşlı başkanvekili’ olan Eyüp Cenap Gülpınar tarafından askeri törenle karşılanacak. Cumhurbaşkanlığı Başyaveri eşliğinde şeref kapısından Meclis’e girecek olan Gül’ü TBMM Başkanı Köksal Toptan karşılayacak. Genel Kurul’da ayakta alkışlanacak olan Gül, cumhurbaşkanlığı andını içmek üzere kürsüye çıkacak. Gül’ün and içmesi sırasında TBMM Başkan Vekili Eyüp Cenap Gülpınar, sağ tarafında ayakta bekleyecek. Yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanlığı Senfonu Orkestrası’nın çalacağı İstiklal Marşı okunacak. Bu sırada cumhurbaşkanlığı forsu çekilecek ve 101 pare top atışı yapılacak. Gül’ün İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından TBMM Genel Kurulu’nda bir teşekkür konuşması yaparak, adaylık sürecinde verdiği mesajları tekrarlaması bekleniyor. Gül yemin töreni sırasında selefi Ahmet Necdet Sezer gibi ‘frak’ giymeyecek. Gül, frak yerine koyu renk takım elbise giymeyi tercih edecek. Yemin töreninin ardından askeri tören eşliğinde Meclis’ten ayrılacak olan Gül, üzerinde cumhurbaşkanlığı forsu bulunan makam aracına binerek Anıtkabir’e gidecek. 11. Cumhurbaşkanı sıfatıyla Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakacak olan Gül, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayacak.
YEMİN TÖRENİNE EŞİ HAYRUNNİSA GÜL KATILMAYACAK
Abdullah Gül’ün ‘Cumhurbaşkanlığı andını’ içtiği törene kısıtlı sayıda aile üyesi katılacak. Yemin törenini izlemeleri için Cumhurbaşkanlığı locasından özel davetiyeleri bulunmalarına rağmen eşi Hayrunnisa Gül, kızı Kübra Gül ve İngiltere’de eğitim gören büyük oğlu Ahmet Münir yemin törenine katılmayacak. Gül’ün küçük oğlu Mehmet Emre Gül ve Kayseri’den gelen kardeşi Macit Gül yemin töreni sırasında Genel Kurul’da hazır bulunacak. Gül’ün annesi Adeviye Gül ve babası Ahmet Hamdi Gül’ün de oğullarının yemin törenini izlemek için Genel Kurul’a gelmesi beklenmiyor. Ancak Gül’ün anne ve babasının Ankara’ya gelebileceği ifade ediliyor.
RANDEVU İSTEYEREK KÖŞK’E ÇIKACAK
Çankaya Köşkü’ndeki ‘devir-teslim’ töreni de 29 Ağustos Çarşamba günü olarak kesinlik kazandı. Gül’ün yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanı Sezer’den randevu isteyerek, Köşk’e çıkacağı öğrenildi. Devir-teslim töreninin Çarşamba günü öğleden önce saat 11.00 sıralarında yapılması bekleniyor. Ancak Çankaya Köşkü, 7 yıl aradan sonra ‘eşsiz ve törensiz’ bir devir teslim törenine ev sahipliği yapacak. Çankaya Köşkü’nde geleneksel olarak gerçekleştirilen ‘devir-teslim’ töreni bu kez Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer isteği üzerine yapılmayacak. Köşk’e gelişinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu tarafından karşılanacak olan Gül, Cumhurbaşkanı Sezer’den çalışma odasında görevi teslim alacak. Görev devir-teslimi iki Cumhurbaşkanı arasındaki başbaşa görüşmede gerçekleşecek. Semra Sezer ve Hayrunnisa Gül’ün katılmayacağı görüşmede Sezer, halefi Gül’e Cumhurbaşkanlığı forsunu teslim edecek. Görev süresi 16 Mayıs 2007 tarihinde görev süresi dolan ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleştirilemediği için görevine 7 yıl 3 aydır devam eden Sezer, görevi teslim ettikten hemen sonra üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsunun olmadığı sivil plakalı bir makam arabasıyla Gölbaşı’ndaki evine gidecek.

(İHA)

Share