logo

27 Temmuz 2013

Bülent Tezcan Başkanlığındaki CHP Heyeti Gümülcine’de

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan başkanlığında, CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü’den oluşan CHP heyeti, Dostluk Eşitlik Barış Partisi kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in 18. ölüm yıldönümü anma törenine katılmak üzere 24 Temmuz 2013 tarihinde Yunanistan Gümülcine’ye gitti. Merhum Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ile oğlu Levent ve kızı Funda Ahmet’in yanı sıra Gümülcine ve İskeçe Seçilmiş Müftüleri İbrahim Şerif ile Ahmet Mete, DEB Partisi Başkanı Mustafa Çavuşoğlu ve çok sayıda Batı Trakyalı Türk’ün de izlediği törende, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Sadık Ahmet’in tepeden tırnağa özgürlük ve insan hakları savaşçısı olduğunu vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Tezcan şunları kaydetti:

“Yaşamını Batı Trakya Türklerinin haklarını korumaya adamış bu topraklar, çok büyük bir insanını yitirdi. Emperyalist güçlerin Türkleri yok etmeye kalktığı bir dönemde Türklerin var olduğunu tüm dünyaya duyuran Mustafa Kemal Atatürk bu topraklardan çıktı.

Batı Trakya Türklerinin haklarının yılmaz savunucusu, mücadele insanı Sadık Ahmet de bu toprakların evladı.

Lozan’ın 90’ıncı yıldönümündeyiz. Batı Trakya Türkleri neyi istiyordu, Sadık Ahmet neyin mücadelesini veriyordu ?

Batı Trakya Türkleri, Lozan’da sadece kimliklerinin tanınmasını istiyorlardı. Lozan’da tanınan haklarını kullanabilmek istiyorlardı. Ancak Batı Trakya Türklerinin hakları Lozan’da tanınan hakların daha gerisine düşmüş durumdadır.

Hem de insan haklarının en yüce değer olarak kabul edilen Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’da.

Lozan Antlaşması, Batı Trakya Türklerinin en haklı taleplerinin meşruiyet belgesidir.

Bu duygularla Lozan Antlaşmasının mimarları olan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İsmet İnönü ve bütün Lozan kahramanlarını saygıyla anıyorum.

İktidarıyla, muhalefetiyle hiçbir siyasi polemik konusu yapmadan Batı Trakya Türklerinin haklı davasının yanındayız.

Batı Trakya Türklerinin sesinin duyurulmasına adamış olan, bu uğurda büyük mücadele veren Sadık Ahmet’i saygıyla anıyorum.”

CHP heyeti törenin ardından Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Gümülcine Türk Öğretmenler Birliği’ne ziyarette bulundular.

Ziyaretlerin ardından CHP heyeti, DEB Partisi’nin iftar yemeğine katıldı.

(Mücadele Ajans)

Share