logo

09 Mart 2007

“BAZI KARARLAR BAZILARININ İŞİNE GELMEYEBİLİR!”

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, ABD’de yayınlanan bir dergide, ‘Türkiye’de yargıya müdahale ediliyor’ şeklindeki haberle ilgili olarak, “Türkiye’de yargı bağımsızdır. Bazı karalar bazılarının işine gelmeyebilir. Bunu ABD’nin söylemesine gerek yok” dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve AK Partili Kadınlar Oluşumu tarafından Sincan Cezaevi’ne yardım töreninden önce gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin, ‘Amerika’da yayınlanan bir dergide, ‘Türkiye’de yargıya müdahale ediliyor’ yönündeki yazıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?’ şeklindeki sorusu üzerine Çiçek, bunun bir rapor olduğunu, kesin bir hüküm olmadığını belirtti. Çiçek, bunu çok doğru bir ifade olarak görmediklerini kaydederek, “Türkiye’de yargı bağımsızdır. Bununla ilgili tartışma olur. Bazı kararlar bazılarını işine gelmeyebilir. Bunu ABD’nin söylemesine gerek yok. Bunlar içi boş kavramlardır” diye konuştu.

Terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın zehirlendiği iddiaları ile ilgili olarak saç telinden alınan örneklerin Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi ile ilgili bir soru üzerine Çiçek, “Abdullah Öcalan’la ilgili sonuç önümüzdeki birkaç gün içinde çıkar. Saç teli onun mudur? Kimin telidir? Bu iddiayı ortaya atan herhangi birinin telinin alır götürür. Şartlar buradaki iddiaları doğrulamıyor. Orası en yüksek düzeyde büyük bir cezaevi. Bazı basın-yayın organlarında oranın şartlarının iyi olmadığına dair bilgiler çıkıyor. Biz de bakanlık olarak teksip ediyoruz. Türkiye hukuk devletidir. Türkiye 10 sene evvelki Türkiye değildir” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Baykal’ın, İstanbul’da Dilara isimli küçük kızın rögara düşüp ölmesi ile gündeme gelen WMW şirketinin kurucuları arasında kendisinin de isminin yer aldığı yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Çiçek, Baykal’ı dün akşam saatlerinde aradığını söyledi. Çiçek, şirketin kurucularından olmadığını, sonradan üye olduğunu ifade ederek, “O şirketi kuran üniversite yıllarında tanıdığım vatanını ve milletini seven kişilerdir. Dışarıdaki ticareti o kurumu bağlamaz. Savcılık suç gereğini teşkil eden ne olursa olsun gereğini yapar. Hepimiz mesleğimiz icabı bir kuruluşun üyesiyiz. Bir kişinin yanlışı varsa o camiayı suçlamak doğru değil. Sayın Baykal, görüşmemizden sonra benimle ilgili kanaatini olumlu şekilde karşıladı. Eğer bir iddia varsa ben bunun gereğini yapmaya hazırım. Bizler namuslu insanlarız. Namuslu siyaset yapıyoruz. Dürüst kalmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
(İHA)

Share