logo

03 Eylül 2007

Babacan, Dışişleri Bakanlığı görevine başladı

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 60. hükümet döneminde atandığı Dışişleri Bakanlığı görevine başladı.
Bakan Babacan, Dışişleri Bakanlığı’na gelişinde Müsteşar Ertuğrul Apakan tarafından karşılandı. Burada gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Babacan, önceki görevi sırasında Avrupa Birliği (AB) ilişkileri meselesinde bakanlık personeli ile çalışma fırsatı bulduklarını belirterek, yeni dönemde bakan olarak kendileriyle çalışacak olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye’nin köklü dış politika gelenekleri bulunan istikrarlı barışçıl politikalar izleyen bir ülke konumunda olduğunu ifade eden Babacan, Türkiye’nin tarihi ve kültürel birikimleri, stratejik konumu, ekonomik dinamizmi, bölgesel ve küresel sorumluluklarının dış politika alanında önemli ve belirleyici olduğunun göstergesi olduğunu belirtti. Babacan, sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye bölgesel bir güç haline gelmekte, Türkiye küresel bir nokta haline gelmekte, Türkiye dünyaya açılmaktadır. Türkiye her geçen gün etkinliğini artırmakta, Türkiye’nin ufku genişlemekte ve her geçen gün gelişmelere yön veren bir ülke haline gelmektedir. Bunları gerçekleştirmek için özgüvenimiz ve irademiz güçlüdür.”
60. hükümet döneminde Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’den önemli bir sorumluluk alanı olan Dışişleri Bakanlığı görevini devralmaktan onur duyduğunu ifade eden Babacan, “Sayın Başbakan’ın bana güven vermesi, itimat etmesi benim için ayrıca bir onur kaynağıdır” dedi.

(İHA)

Share