logo

20 Ağustos 2007

Arınç listede yoktu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e sunmak için oluşturduğu 60. hükümet listesinde cumhurbaşkanı adayı olan Abdullah Gül’ün Dışişleri Bakanı olarak yer aldığı, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın ise yer almadığı öğrenildi. Arınç’ın dün görüştüğü Erdoğan’a, “Kabinede görev almak istemiyorum” mesajı verdiği belirtildi.
AKP yönetimince Sezer’in “yeni cumhurbaşkanına onaylatın” tavrı sürpriz olarak karşılanırken, buna neden olarak Başbakan’ın “Takımı ben kurarım. Sayın Cumhurbaşkanı da takdir edeceklerdir” sözünün etkili olduğu konuşuldu. Üst düzey bir AKP’li “Başbakan’ın bu sözüne bozulmuş olabilir” yorumunda bulundu.
2 kadın vardı
Erdoğan’ın Köşk’e sunmak için götürdüğü 24 kişilik listede 2 kadın bakan olduğu dile getirildi. Eski bakanlardan 7 tanesinin yerini koruduğu belirtilirken yeni bakanların kim olduğuna yönelik net bilgi alınamadı.
AKP kulislerinde dile getirilen iddiaya göre, yeni kabinede Kemal Unakıtan, Binali Yıldırım, Ali Babacan ve Cemil Çiçek yine yer aldı.
Erdoğan’ın, Gül’ün cumhurbaşkanı olması halinde Gül’e sunacağı yeni listede ise değişiklikler olacağı belirtildi. Erdoğan’ın Sezer’in onaylamayacağı bazı isimleri listeye almadığı, ancak Gül’ün seçilmesinin ardından bunları da listeye alacağı belirtildi. Şimdiden belli olan tek değişiklik ise Sezer’e sunulan listede olan Dışişleri Bakanı Gül olacak. Gül’ün listeden çıkarılmasıyla boşalacak Dışişleri Bakanlığı’na Babacan’ın getirileceği belirtiliyor.

(Derleme)

Share