logo

09 Ağustos 2007

AKP’de ibre Köksal Toptan’dan yana

AK Parti’de Meclis Başkanlığı için ibre TBMM Adalet Komisyonu ve Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan’a döndü. Türkiye’nin ‘2 numaralı’ koltuğu için ‘ağabey’ formülünü gündeme taşıyan AK Parti, Meclis Başkanlığı için siyasi tecrübesi olan, hukukçu kimliğe sahip, tüm siyasi partilerle rahat temas kurabilecek, konuşmalarıyla partiyi zor durumda bırakmayacak ‘ağabey’ imajlı bir isim arıyor.
TBMM Başkanı adaylığı için başvurular yarın sona ererken, gözler Meclis’te çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti’ye çevrildi. AK Parti’de başvuru süresinin sona ermesine bir gün kala Meclis Başkanlığı için en güçlü adaylar TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve İstanbul milletvekili Ertuğrul Günay olarak görülüyor. Ancak partinin ‘merkez’ imajını güçlendiren adaylar arasında en çok TBMM Adalet Komisyonu Köksal Toptan’ın ismi ön plana çıkıyor. Türkiye’nin ‘2 numaralı’ koltuğu için ‘ağabey’ formülünü gündemine alan AK Parti, Meclis Başkanlığı için siyasi tecrübesi olan, hukukçu kimliğe sahip, tüm siyasi partilerle rahat temas kurabilecek, konuşmalarıyla partiyi zor durumda bırakmayacak ‘ağabey’ imajlı bir isim arıyor. Meclis Başkanlığı için son karar yarın saat 11.00’de gerçekleştirilecek Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısında alınacak. Erdoğan, partinin en üst karar organı olan MKYK üyelerine anket formu dağıtarak Meclis Başkanlığı için isim isteyecek. Erdoğan’ın MKYK’da ortaya çıkan eğilimi, öğleden sonra saat 16.00’da toplanacak parti grubuna da sunması bekleniyor.
AK PARTİ MYK’DA ‘KÖŞK’ DEĞERLENDİRMESİ
Toplantıda Meclis Başkanlığı seçiminin yanı sıra cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin de genel değerlendirmeler yapıldı. Toplantıda söz alan bazı MYK üyeleri, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olması halinde yaşanabilecek sıkıntılara dikkat çekti. Gül’ün adaylıkta devam etmesini AK Parti ve ülke açısından değerlendiren kurul üyeleri, ortaya çıkabilecek olumlu ve olumsuz tablo üzerinde durdu. MYK üyeleri, Gül’ün adaylıkta ısrar etmesi halinde parti olarak sonuna kadar arkasında durulması yönünde de görüş birliğine vardı. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Erdoğan’ın yeni kabine listesini sunmak için 45 günlük süreyi beklemeyeceği ifade ediliyor. Erdoğan’ın bu hafta cuma günü Köşk’e çıkarak, listeyi sunabileceği belirtiliyor. Erdoğan’ın Köşk’e sunduğu listedeki bazı isimlerin veto yemesi durumunda yeni cumhurbaşkanını bekleyebileceği kaydedildi. Bir parti yöneticisi, “Başbakan listeyi sayın Sezer’e sunar. Eğer sayın Sezer’in çekinceleri varsa, başbakan ‘Dikkate alayım’ der ve listeyi geri çeker. O zaman listeyi yeni cumhurbaşkanına sunar” değerlendirmesini yaptı.

(İHA)

Share