logo

11 Ağustos 2007

AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçimi için düğmeye bastı

AK Parti, TBMM Başkanı seçiminin ardından Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini başlatmak için kolları sıvadı. Parti yönetimi, bu çerçevede hazırladığı hızlandırılmış takvimle muhalefete giderek uzlaşma arayacak. AK Parti’nin önerisinin kabul edilmesi halinde 28 Ağustos’ta Türkiye yeni Cumhurbaşkanı’nı seçmiş olacak.
AK Parti, 11. Cumhurbaşkanı’nı seçmek amacıyla harekete geçti. AK Parti yönetimi, bugün toplanacak olan TBMM Danışma Kurulu’nda Cumhurbaşkanlığı seçim takvimiyle ilgili muhalefetle mutabakat arayacak. AK Parti, hazırladığı hızlandırılmış takvimle Cumhurbaşkanlığı için adaylık başvurularını bugün başlatmayı planlıyor. AK Parti’nin hazırladığı takvimin muhalefette de kabul görmesi halinde 28 Ağustos’ta Türkiye, 11. Cumhurbaşkanı’nı seçmiş olacak.
Parti yetkilileri, bugünki Danışma Kurulu’nda uzlaşma olması halinde yarın adaylık başvurularının başlayacağını, 19 Ağustos’a kadar başvuruların süreceğini söyledi.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turu 20 Ağustos’ta, ikinci turu 24 Ağustos’ta, üçüncü turu ise 28 Ağustos’ta yapmayı planlayan AK Parti, yeni Cumhurbaşkanı’nın üçüncü turda seçileceği inancında. AK Parti yetkilileri, “Bu iş 4. tura kalmaz. Yeni Cumhurbaşkanı’nı 28 Ağustos’ta seçmiş olacağız” açıklamasını yaptı.
Bu arada, AK Parti’nin basına kapalı olarak gerçekleştirilen TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili süreci yarın başlatacaklarını söyledi. Erdoğan, “Muhalefet üye vermese bile süreci başlatacağız” dedi.

(Derleme)

Share