logo

16 Ağustos 2007

Ağar’a ‘kal’ çağrısı

Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve 22 Temmuz seçimlerinde DP İzmir 2. Bölge milletvekili adayı olan Burhan Özfatura, DP’nin içinde bulunduğu mevcut duruma son verilmesi gerektiğini belirterek, Mehmet Ağar’ı göreve çağırdı. Özfatura, “Aksi halde partide çok daha ciddi bir kan kaybı olacaktır. Parti tabanı ciddi biçimde zayıflayabilecektir. Bu açıdan biran önce karar vermesi ve tekrar kontrolü ele alması gerekmektedir” dedi.
Özfatura ve DP Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Cevher Cevheri yaptıkları yazılı açıklamada, 22 Temmuz seçimlerinin ardından ‘istifa ettiğini’ basın danışmanı aracılığıyla açıklayan Mehmet Ağar’a ‘partiyi bırakma’ çağrısı yaptı. “Mehmet Ağar’ın şu an DP Genel Başkanlığı’ndan ayrılmasının mahsurluğu olduğu inancındayım” diyen Özfatura, “Çünkü kongrenin sağlıklı biçimde yapılması ve Demokrat Parti’nin iyice zayıflamaması açısından Genel Başkanlık görevine devam etmesinin şart olduğuna inanıyorum” diye konuştu.
Ağar’ın arzu ettiği takdirde normal şartlar içinde kongreyi yaparak, görevi başkasına devredebileceğini vurgulayan Özfatura, “Aksi halde partide çok daha ciddi bir kan kaybı olacaktır. Parti tabanı ciddi biçimde zayıflayabilecektir. Bu açıdan biran önce karar vermesi ve tekrar kontrolü ele alması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
DP GİK üyesi Cevheri ise, en kısa zamanda olağanüstü büyük kongreye gidilmesi gerektiğini bildirdi. Cevheri, “22 Temmuz seçimleri sonrasında gelinen noktada seçim sonuçlarının tartışılması, yeni bir yönetim oluşması, yeni bir tüzük yapılması ve partimizde yeni bir anlayışın hakim olabilmesi için en kısa zamanda olağanüstü büyük kongreye gidilmelidir” dedi.
Kongrenin partinin en üst organı olduğunu ve onun hakemliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç bulunduğuna işaret eden Cevheri, “Bu süreci uzatmanın partimize hiçbir faydası yoktur. Nitekim tüm teşkilatlarımız ve belediye başkanlarımız bu sürecin uzamasından rahatsızdırlar. Ayrıca bu süreçte Sayın Ağar’a da ihtiyaç vardır. Mehmet Ağar bir seçimle kenara itilecek lider değildir. Siyasetçi kolay yetişmiyor yetişmiş değerleri heba etmemek gerekir” şeklinde konuştu.

(Derleme)

Share