logo

20 Şubat 2007

ZATÜRRE TEHDİT OLMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye’de her yıl 90 bin kişinin zatürreeye yakalandığı ve bir yılda 2 bin 500 kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Artan zatürree vakalarına dikkat çekmek için Trabzon’da 21 Şubat Çarşamba günü Zorlu Grand Otel’de düzenlenecek olan basın toplantısıyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, zatürree tehlikesine dikkat çekildi. Açıklamada, Türkiye’de her yıl 90 bin kişinin zatürreeye yakalandığı ve bir yılda 2 bin 500 kişinin bu hastalıktan ötürü hayatını kaybettiği kaydedilirken, zatürreenin halen Türkiye’de ve dünyada en sık rastlanan ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığı belirtildi.

Halk arasında ‘zatürree’ olarak bilinen pnömokok enfeksiyonlarının özellikle risk grubu hastalarda ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir akciğer hastalığı olduğu ifade edilen açıklamada, “Türkiye’de her yıl ortalama 90 bin kişinin bu hastalığa yakalandığı ve günde 7-8 kişinin zatürree nedeniyle yaşamını kaybettiği tahmin ediliyor. Zatürree, küçük çocuklarda, yaşlılarda, kalp, şeker, böbrek ve KOAH hastalarında ölümlere yol açabiliyor. Uzmanlar, yaşlı bireylerde bu sıklığın daha üst sıralara yükseldiğini belirterek, erişkin aşılamasının önemine dikkat çekiyor. Erişkin dönemi bağışıklamanın en az çocukluk dönemi aşılaması kadar önemli olduğunu belirten uzmanlar, aşılamaya sadece çocuklukta değil erişkin yaşta da önem verilmesi gerektiğini vurguluyor” ifadelerine yer verildi.

(İHA)

Share