logo

18 Ağustos 2007

Yüzerek istenilen vücut ölçülerine sahip olun

Bazı insanların sadece yaz aylarında hobi olarak yaptığı yüzme sporunun bir çok faydası bulunuyor. Uzmanlar, yüzmenin kalp kasının oksijen ihtiyacını azalttığını, kandaki yağları değiştirdiğini ve böylece kalp krizi geçirme oranını azalttığını ifade ediyor.
Yüzme ile birlikte birçok kas grubu aynı anda çalıştığı için yüzücünün kas rijiditesinin yerine geldiği, yağ dokusunun azaldığı, vücudun istenen görünüme sahip olduğu belirtildi. Yüzme sporu yapan insanlarda beyne daha fazla kan pompalandığından algı ve zeka gelişiminin daha hızlı olduğu öğrenildi. Yüzmede, vücut ağırlığı azaldığı için kişiye yaptığı sporun kolay ve eğlenceli geldiği belirtilirken, yüzmede, normal bünyelerde suyun verdiği serinlik sonucunda periferik damarların daralmasıyla birlikte efor ve kalp hızının arttığı kaydedildi. Yüzmenin insana kazandıracağı kondisyonun diğer sporlardan farklılık gösterdiğini kaydedildi.
Yüzme sayesinde kişinin akciğer kapasitesi de zamanla artış göstermektedir. Akciğer kapasitesinin artışı ise günlük hayatta oldukça önemlidir. Bu durum, oksijen miktarının düşük olduğu günlük hayatta, vücudun direncinin artırmakta, düşünme ve dikkat periyodunu uzatmakta, kas gücünün erken tükenmesini önlemekte ve cildin canlılığını sağlamaktadır. Yatay olarak yapılan yüzme sporunda omurgalara binen yük azaldığı için yastıkçıkların rahatladığı da belirtilirken, üzerinden basınç kalkan yastıkçıkların hızlanmış kan dolaşımıyla kanlanarak beslenmekte ve kendilerini onarabildikleri ifade edildi. Yüzmenin bir başka faydası da psikoloji üzerinedir. Su kişiye psikolojik açıdan rahatlama verdiği için, yüzmeyle ilgilenen kişilerin mutluluk hormonu (endorfin, serotonin) salınımı arttığı öğrenildi.

(İHA)

Share