logo

24 Şubat 2007

YÜKSEK TANSİYONA DİKKAT!

üksek tansiyonun çoğu zaman belirti vermediği, bu nedenle belli aralıklarla ölçüm yaptırılması gerektiği kaydedildi.

Tokat İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Mete Bayburtlu, stresin yüksek tansiyonun ortaya çıkmasını kolaylaştırabileceğini söyledi. Bayburtlu, ailesinde yüksek tansiyon hikayesi olanlar, 50 yaş üstündekiler, şişman kişiler, şeker hastaları ve gebelerin daha sık aralıklarla ölçüm yaptırmalarının faydalı olacağını belirterek, “Türkiye’de her 4 erişkinden birinde hipertansiyon söz konusudur.

Kadınlarda daha sık görülmekte, artan yaşla birlikte gerek kadınlarda ve gerekse erkeklerde sıklığı da artmaktadır. Ülkemizle ilgili bir diğer saptama da hipertansiyon hastalarının yalnızca üçte birinin tedavi görmekte olması ve bunların da ancak yarısında kan basıncının kontrol altında olmasıdır. Hipertansiyonu olduğu halde tanı konmayan kişiler de dikkate alındığında toplum sağlığı açısından tablonun ne kadar olumsuz olduğu açıktır” dedi.

Bayburtlu, aralıklarla ense kökünde şiddetli zonklayıcı tarzda baş ağrısı, bulantı-kusma, burun kanaması, uyuşukluk, yorgunluk, endişe, kulak çınlaması, bulanık görme gibi belirtilerin hipertansiyonun belirtileri olabileceğini söyledi.

Bu arada, Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi’nde ilaç firmalarının katkılarıyla kurulan standda 2 ay süreyle ücretsiz tansiyon ölçümü yapılacak. Hastaların tansiyonlarından haberdar olmaları ve bu konuda yönlendirilmeleri amacıyla çalışmanın yapıldığına dikkat çeken hemşire Rabia Savun, 2 gün gibi kısa sürede yaklaşık 200 kişinin tansiyonunu ölçtüklerini kaydetti.
(İHA)

Share