logo

02 Temmuz 2013

Yaz Nüfusu Ve Kazalar Artınca Sahil Bölgelerine Ambulans Yetmez Oldu

Aydın’ın sahil kesimlerinde yer alan, Söke, Kuşadası ve Didim’de artan yaz nüfusu ile birlikte kazalar nedeniyle zaman zaman ambulans sıkıntısı yaşanmaya başladı. Önceki gece Söke-Milas Karayolu üzerinde meydana gelen trafik kazasına yarlı yaklaşık yarım saat ambulans bekledi. Ambulansların tümünün görevde olması nedeniyle yaşanan gecikmenin yaz döneminde bölgede daha sık yaşandığı belirtildi.

Önceki akşam Söke-Milas Karayolu, Gölbent köyü yol ayrımı mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 3 kişi yaralandı. Kaza ile birlikte ortaya acı bir gerçek çıktı. Araç içerinde yardım bekleyen yaralı ile yol ortasına savrulan yaralı için yaklaşık 30 dakika ambulans beklendi. 112 acil sağlık ambulansının o anlarda Yeniköy’e hasta almaya gittiği öğrenildi, kaza mahalline Söke Devlet Hastanesi ambulansı sevk edildi. Fakat devlet hastanesi ambulansı 2 yaralıyı hastaneye naklederken, yerde yatan yaralı için de ambulans çağrıldı. Yeniköy’den hasta getiren ambulans kaza mahalline sevk edildi, yaralıyı yoldan geçen bir doktor ve ilk müdahale yapıp sakinleştirmeye çalıştı.

Ambulansların kaza mahalline geç ulaşmaları tepkiye neden olurken, isminin açıklanmasını istemeyen yetkililer, Bölge tipi devlet hastanesi olması nedeniyle sadece Söke değil, Kuşadası ve Didim’e de hizmet veren Söke Devlet Hastanesi’nde 1, Acil Sağlık İstasyonunda da 1 ambulans olmak üzere 2 ambulans bulunduğu öğrenildi. Yenidoğan Beldesi’ne açılacak olan ek 112 istasyonu için sağlık personelinin atandığı, fakat Belde de yer bulunamadığı için hala istasyonun açılamadığı öğrenildi. Vatandaşlar özellikle hafta sonlarında ve yaz mevsiminde artan yoğunluk göz önünde tutularak bölgenin ambulans bakımından da güçlendirilmesini talep ettiler.

(İHA)

Share