logo

02 Kasım 2007

Uyku apne sendromuna dikkat!

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi ve uyku laboratuvarı sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Meral Uyar, üst solunum yolunda tıkanmalarla seyreden obstrüktif uyku apne sendromunun, şeker hastalığı kadar sık görülmesine rağmen yeterince bilinmediğini söyledi.
Uyar, obstrüktif (tıkayıcı) uyku apne sendromlu hastaların uyku sırasında üst solunum yollarında tıkanmalar olduğunu ifade ederek, ”obstrüktif uyku apne sendromundan kaynaklanan en önemli olumsuzluklar horlama, gündüz uyuklama, oturduğu yerde uykuya dalma, gece uyumasına rağmen uykusunu alamama hissi yaşama, baş ağrısı, sinirlilik, bir işe yoğunlaşamama ve dikkati toplayamama” dedi.
Yaşam kalitesini azaltan obstrüktif apne sendromunun tedavisinin özellikle sürücüler için yaşamsal önem taşıdığına dikkati çeken Uyar, ”yapılan çalışmalar, uyku apne sendromu olan şoförlerin direksiyon başında uyuyarak trafik kazalarına neden olduğunu ortaya koyuyor” diye konuştu.
Uyar, obstrüktif uyku apne sendromuna yaşlı ve şişmanlarda daha sık rastlandığını, düşük kilolu yetişkinlerde ve çocuklarda da bu sağlık sorunuyla karşılaşılabildiğini vurguladı.
Obstrüktif uyku apne sendromuna sigara ve alkol kullananların, küçük çeneli ve geniş boyunlu olanların, troid hormonu yetersizliği yaşayanların ve uyku ilacı kullananlarda daha sık rastlandığını ifade eden Uyar, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Bu hastalığa sık rastlanıyor ama toplum bu hastalık konusunda yeterince bilgi sahibi değil. Genellikle hastalığın ileri safhasında hekime başvuruluyor. Kaldı ki, hastalığın erken teşhis ve tedavisi sendromun giderilmesi yanında vücuttaki diğer organlar için de büyük önem taşıyor. Çünkü bu hastalık tüm organları olumsuz etkiliyor.”
Uyar, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, kalpte iletim bozuklukları, kalp damarlarında tıkanıklığın neden olduğu kalp krizi, inme, cinsel iktidarsızlık ve depresyon gibi rahatsızlıkların obstrüktif uyku apne sendromuna bağlı olarak gelişebildiğini vurguladı.

(Derleme)

Share