logo

01 Kasım 2007

TV, hipertansiyon riskini artırıyor

Amerikalı bilim adamlarının araştırmasında, televizyonun çocukların şişmanlamasına yol açmakla kalmadığı, aynı zamanda obez çocuklarda yüksek tansiyon sorununa da yol açabildiği saptandı.
Araştırma, 2003-2005 arasında obezlik tedavisi gören 4-17 yaş arası 546 çocuk ve genç arasında yapıldı.
Araştırma sonucunda, günde 2-4 saat televizyon başında kalan çocuklarda yüksek tansiyon riskinin, iki saatten az seyredenlere oranla 2,5 kat fazla olduğu belirlendi. Dört saatten fazla seyredenlerdeyse riskin diğerlerine göre 3,3 kat fazla olduğu görüldü.
California üniversitesinden Dr. Jeffrey Schwimmer ile ekibinin “American Journal of Preventive Medicine” dergisinde yayınlanan araştırmalarında ,”Televizyon başında harcanan zaman ile obezite ve obez çocuklarda hipertansiyon arasında önemli bağlantı var” denildi.
Çok televizyon seyretmekle obezlik arasında bağlantı olduğu daha önceki araştırmalarda da ortaya konulmuştu. Bunun ise çok televizyon seyretmekle obez çocuklarda tansiyon yüksekliğini gösteren ilk araştırma olduğu belirtildi.
Tansiyon sorununun çocuklarda genellikle teşhis edilmediği ve saptanmaması halinde yüksek tansiyonun başta böbrekler olmak üzere organları yavaş yavaş tahrip ettiği belirtildi.
Bilim adamları, araştırmalarının, ailelerin özellikle obez ve yüksek tansiyonlu çocuklarının televizyon izleme saatlerini kısıtlamaları gerektiğini gösterdiğini söylediler.

(Mücadele)

Share