logo

01 Ekim 2007

“Tembel çocuğa geri zekalı demeyin”

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı BaşKanı Prof. Dr. Recep Akdur, tembel çocuğa “Geri zekalı” demenin çocuğun tüm geleceğini etkileyebileceğine işaret etti.
Prof. Dr. Recep Akdur yaptığı açıkalamada, okulların açıldnı, çocukların başarılı olmalarınınise sağlıklı olmalarına bağlı olduğunu belirti. Sağlık sorunlarının öğrencinin etkin bir öğrenim hayatı yaşamasını engellediğine işaret eden Akdur, “Buna karşılık çocuğun sağlık sorunundan, çoğu zaman, ne kendisi, ne ebeveyni, ne de öğretmeni haberdar değildir” dedi.
Sağlık sorunları nedeniyle başarısız olan birçok çocuğun, öğretmenleri, arkadaşları ve ailesi tarafından “ilgisiz”, “uyumsuz”, “tembel” olarak damgalandığını ve kötü muamele gördüğünü ifade eden Akdur, “Daha da kötüsü, bunlardan bazısına ‘geri zekalı’ damgası vurulmakta ve geri zekalı muamelesi yapılmaktadır” diye konuştu.
Akdur şöyle devam etti:
“Böylece sağlık sorunu olan çocuklar bir yandan kendi sağlık sorunu ile baş etmeye çalışırken öte yandan da kendisine çevresinin olumsuz davranışları ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Çocukları damgalamak çok yanlış. Öğrenciler, öğretmeler ve aileler bu kavramları sebep sağlık sorunu ya da her ne olursa olsun hiç kullanmamalı. Ana-babalar çocuklarını, öğretmenler öğrencilerini ‘ilgisiz’, ‘uyumsuz’, ‘tembel’ diye damgalamak yerine ilk etapta sağlık kontrolünden geçirmelidir. Aksi halde çocuk bu kelimelerin acısını ömrü boyunca çeker.”

(Derleme)

Share