logo

28 Şubat 2007

SOĞUK HAVALARDA GÜZEL GÖRÜNMENİN SIRLARI…

Kış mevsiminin gelmesiyle yaşanan soğuklar, hava kirliliği ve kapalı hava bayanların cildinin soluk ve sağlıksız görünmesine neden olabiliyor. Yapılacak uygun bir makyajla bu görünümden kolayca kurtulunabilir.

Uzmanlar, özellikle soğuk havalarda bayanlarda görülen cilt sorunlarının doğru yapılacak bir makyajla giderilebileceğini ve bayanların kışın da güzel görünebileceğini belirtiyorlar. Uzmanların bayanlara tavsiyeleri şöyle:

“Ten makyajı: Teniniz solgunsa, kapatıcı kullanmanız fondöten kullanmanızı da kolaylaştıracaktır. Cildinizin eski canlı görünümünü almasını istiyorsanız onu homojenleştirmeye çalışmalısınız. Bunu yaparken hangi rengin nasıl bir etki yaptığını bilmenizde fayda var. Yeşil, kızarıklıkları gizlemek; mor, ışıltı yakalamak; beyaz, teni açmak ve porselen havası vermek; bronz ise hafif sedefli bir hava vermek için tercih edilebilir. Öncelikle avucunuza tercihinize göre biraz kapatıcı veya fondöten alarak önce parmak uçlarınızla teninize uyguladıktan sonra bir pamuk veya ponpon yardımıyla yayın. Hassas bölgelerde yani burnun kenarları, alın, çene bölgelerinizde ısrarcı olun. Canlı bir etki kazanmak için fazla pembe olmayan bir allık kullanın. Kalın bir fırçayla hafif hafif dokunarak güneş pudrasıyla sürün. Böylece makyajınızı hafifletmiş ve yerleştirmiş olursunuz.

Göz makyajı: Yorgun görünüyorsanız gözlerinize fazla makyaj yapmayın. Asıl amaç, göz çevresi çizgilerini sakladıktan sonra bakışınıza bir ışıltı getirmektir. Işıltılı bir bakış elde etmek için, bakışınızın bir kaş kümesi tarafından gölgelenmemesi gerekir. Bu nedenle mutlaka kaşlarınızdaki fazlalıkları düzenli aralıklarla alın. Bir fırçayla kaşlarınızı tarayıp şekillendirin. Göz kapaklarınıza açık renk bir gölge sürün. Gölgeyi önce parmak uçlarınızla sürdükten sonra ince bir fırçayla tanımlanmış hale getirin. Sedefli bir gölge de kullanılabilir. Az miktarda siyah maskara sürün. Görünürde hala belirgin olan kusurlar varsa, kapatıcı yardımıyla yapacağınız son rötuş bunları yok edecektir.

Dudak makyajı: Rujun hafifliğiyle parlatıcının parlaklığından faydalanarak dudaklarınıza hafif bir ışıltı getirin. Yüzünüzün yorgunluğunu vurgulamasını önlemek için dudak kalemi kullanmaktan kaçının. Doğal renklerin size kazandıracağı canlılığa güvenin. Koruyucu olması için bir kat besleyici sürdükten sonra doğal ve açık renkte rujunuzu sürün. Pembe veya sedefli bir parlatıcı sürerek dudak makyajınızı tamamlayın.”
(İHA)

Share