logo

16 Şubat 2007

SİNÜZİT DİKKATİ DAĞITIYOR!

Burun çevresindeki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanması sonu cu oluşan sinüzit hastalığına yakalanan insanların dikkatini toplayamadığı ve sağlıklı kararlar alamadığı bildirildi.
Dünyada oldukça yaygın olan ve Türkiye’de özellikle Karadeniz Böl gesi’nde insanları etkisi altına alan sinüzit hastalığının, kış aylarında artan viral üst solunum yolları hastalıklarının uzaması halinde sık sık tekrar layarak müzminleşmiş sorunlara yol açtığı belirtildi. Samsun’un Bafra İlçe si’ndeki Beşyol Tıp Merkezi’nin Başhekimi Dr. Aytaç Akın, sinüziti olan pek çok hastanın hayat kalitelerinin bozulduğunu belirterek, “Sinüzit; bu run tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, baş ağrısı, öksürük, halsizlik ve dikkat kusuruna neden oluyor. Bu hastalar dikkatlerini toplayamamaktan yakınıyor” dedi.
Burun ve sinüslerin bakteri ve virüslerin sık sık yerle şip iltihap yaptığı bölgeler olduğunu, bu bölgelerde her zaman iltihaba yol açacak bakteri ve virüs bulunduğunu ancak normal çalışan bir sinüste iltihabın her zaman olma dığını dile getiren Dr. Akın, eğer sinüsün normal çalışma sına engel olacak bir durum varsa sinüzitin kolaylıkla gelişeceğine işaret etti. Sinüzitin en çok nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası geliştiğini, bu tür enfeksiyonlarda sinüslerin burun içine açılan delikle rinin ödem nedeniyle kapandığını ve sinüs salgılarının burun içine boşalamaz hale geldiğini kaydeden Dr. Akın, “Ayrıca sinüslerin havalanması da bozulur. Bu durumda sinüs içerisinde kolayca iltihap gelişir. Bunun dışında si nüs ağızlarını tıkayan alerji, burunda kemik eğriliği, et büyümesi, yabancı cisim, geniz eti gibi durumlar da sinüzit gelişmesini kolaylaştırır. Vücut direnci başka sebeplerle düşük olan kişiler daha kolay sinüzit geçirir” diye konuştu.
“İLTİHAP KÖRLÜĞE NEDEN OLABİLİR”
Yeni oluşan sinüzit anlamına gelen akut sinüzitin uygun tedaviyle tamamen iyileştiğine, kronik (müzmin) sinüzitin tedavisinin ise zor olup birkaç ameliyat gerektirdiğine işaret eden Dr. Akın, şunları söyledi: “Akut ve kronik sinüzitin belirtileri birbirinden farklıdır. Akut sinüzitte şikayetler daha şiddetlidir. Hastayı en çok rahatsız eden şikayetlerden biri ağrıdır. Bu hangi sinüsün iltihaplandığına göre baş ağrısı, yüz ağrısı, göz çevresinde ağrı şeklinde olur. Genellikle öne doğru eğilmekle artar. Ayrıca burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtiler olur.” dedi.

(İHA)

Share