logo

21 Kasım 2007

Sigaranın, aylık maliyeti 100 YTL’yi geçiyor

Yeşilay Genel Başkanı M. Necati Özfatura, sigaranın birçok zararının yanı sıra aile bütçesini de sarstığını ve sigaraya yıllık 15 milyar YTL ödendiğini belirterek, sigara içenleri sigarayı bırakmaya davet etti. Özfatura, 20 Kasım Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, ebeveynlerin sigarayı bırakarak hem çocuklarının gelecekte sigara içmesini engelleyeceklerini hem de aile bütçesine önemli bir katkı sağlamış olacaklarını kaydetti. Günde bir paket sigara içen bir babanın aylık masrafının 100 YTL’yi geçtiğini ifade eden Özfatura, bu rakamın anne ve çocukların da içmesiyle 2-3 kat artacağını belirtti. Özfatura, sigaraya, yıllık 15 milyar YTL ödendiğini dile getirerek, “Önce sağlığımızı kaybetmek, sonra da kazanmak için para harcıyoruz” dedi. Sigara yasasının Adalet Komisyonu’ndan geçerek Meclis Genel Kurulu’na gönderilmesinden dolayı memnun olduğunu söyleyen Özfatura, sigara içenleri sigarayı bırakmaya çağırdı.
Çocukları sigaradan uzak tutmak için başta ebeveynler olmak üzere, devlet yetkililerine, eğitimcilere, topluma ve medyaya büyük sorumluluk düştüğünü belirten Özfatura, kapalı yerlerde sigara yasağına uyulmadığını ve bu konuda kanun teklifinin yasalaşmasını beklediklerini söyledi.
“SİGARA NASIL BIRAKILIR?”
Özfatura, sigarayı bırakmak için önce uygun zamanın seçilmesi gerektiğine işaret ederek, bunun için tatilleri, doğum günleri veya Ramazan ayının uygun olabileceğini belirtti. Uygun zamandan sonra karar aşmasının önemli olduğunu kaydeden Özfatura, en önemli şeyin sigarayı bırakma isteği olduğunu söyledi. Özfatura, irade ile bırakmanın mümkün olduğunu ifade ederek, bırakıldıktan sonra herhangi bir sorunla karşılaşıldığında yeniden başlanabileceği uyarısında da bulundu. Özfatura, “ligth” sigaraların daha az nikotin taşıdığı kanısının ise yanlış olduğunu ve ligth sigaraların da diğerleriyle aynı oranda az zararlı olduğunu belirtti.

(Derleme)

Share