logo

02 Şubat 2007

ŞİDDET MARUZU KADINLAR DAHA ÇOK DOKTORA GİDİYOR!

Eşlerinin fiziksel ve psikolojik şiddet uyguladığı kadınların daha çok doktora ve hastaneye gittiği belirlendi.

Seattle’daki Sağlık Grubu ve Washinton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, bin 546’sı eşinin şiddetine maruz kalmış 18-64 yaş arasındaki 3 bin 333 kadınla ilgili veriler incelendi.

Araştırmada, dayak ve zorla cinsel ilişki gibi fiziksel şiddetin yanı sıra tehdit, sürekli aşağılayıcı sözler sarf etmek gibi fiziksel olmayan şiddet unsurları da göz önüne alındı.

Araştırma sonucunda, şiddet görmüş kadınların görmeyenlere oranla yıllık sağlık harcamalarının yüzde 19 (yılda 439 dolar) daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Gerek geçmişte şiddet görmüş, gerekse hala şiddet görmekte olan kadınların akıl sağlığı kliniklerini, hastanelerin ayakta tedavi ve acil bölümlerini daha çok kullandıkları, bu kadınların hastanede yatma oranlarının da daha yüksek olduğu belirlendi.

Şiddet görmelerinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra bile, bu kadınların sağlık kuruluşlarını kullanma oranlarının diğerlerine göre yüzde 20 daha fazla
olduğu kaydedildi.

Araştırma sonucunda, aile içi şiddet yüzünden her 100 bin kadının sağlık sektörüne maliyetinin yılda 19,3 milyon dolar daha fazla olduğu belirlendi.
(Derleme)

Share