logo

28 Haziran 2013

Sıcakların Zararları Ve Korunma Yolları

Nazilli İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fikri Özçetin, aşırı sıcakların zararları ve korunma yollarıyla ilgili vatandaşlara tavsiyelerde bulundu.

Dr. Fikri Özçetin, yaptığı açıklamada; “Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle özellikle aşırı sıcaklardan en çok etkilenen 4 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş üzeri yaşlılar, hamileler aşırı kilolular, kronik hastalığı olan ve sürekli ilaç kullananlar günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arası dışarı çıkmamalıdırlar. Dışarıda bulunanlar açık renkli hafif bol ve sıkı dokunmuş kumaştan yapılmış giysiler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve delikleri olan şapkalar giyilmeli güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş altında korunmasız kalmaktan kaçınılmalı. Sık sık tuz içeren sıvı gıdalar alınmalı. 10:00-16:00 arası denize girilmemeli ve güneşlenmemeli. Bu saatler dışında güneşlenenler denize girenler en az 15 koruma faktörlü koruyucu krem kullanmalıdır. Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli bir saatlik spor için 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Bebek çocuk engelli ve hayvanlar kapalı park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalıdır. Günde 2-2,5 litre sıvı tüketilmelidir. Kahvaltıda az yağlı peynirler zeytin sebzeler bulunmalı kafeinli içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir” dedi.

İLK YARDIM ÖNEMLİ

Yemeklerde kızartma veya kavurma yerine haşlama ızgara veya kendi suyunda pişirme yönteminin tercih edilmesini öneren Özçetin; “Bol miktarda sebze ve meyve vücudun vitamin mineral ihtiyacını karşılar ve vücut direncini arttırır. Mide kramplarına sebep olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, alkol, fazla şeker içeren yiyecekler sıvı kaybını arttıracağı için içilmemelidir. Açıkta satılan yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bütün bu tedbirlere rağmen aşırı sıcağa maruz kalma sonucu vücut ısısı 10-15 dakika içerisinde 39.4 derecenin üzerine çıkarsa; deri kuru kırmızı ve sıcaktır terleme yoktur. Baş ağrısı baş dönmesi görme bozukluğu ve şuur bulanaklığı olabilir. İlk yardım olarak; kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı giysileri gevşetilmeli soğuk su veya klima vantilatörle soğutulmaya çalışılmalı, kesinlikle sıvı içirilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Ayrıca uzun süre aşırı sıcağa bağlı kalma ve yeterli miktarda sıvı almamaya bağlı sıcak bitkinliği meydana gelebilir. Daha çok yaşlılarda yüksek tansiyonu olanlarda aşırı terleme, yorgunluk halsizlik şeklinde ortaya çıkar hayati tehlikesi yoktur. Serin bir yerde bacaklar yükseltilerek ıslak havlu bezle serinletilir, tuzlu ayran verilirse 1 saat içinde düzelir. Aksi halde sağlık kuruluşuna götürmek gerekir. Ayrıca aşırı aktivite sonucunda sıcak krampları oluşabilir, aktiviteyi durdurarak mineralli içecekler verilmelidir” dedi.

(İHA)

Share