logo

01 Temmuz 2013

Sıcak Ve Nemli Havada Bebekleri Bekleyen Hastalık, İsilik

Aydın’da sıcaklık ve nemin artması nedeniyle sıcak yaz günlerinin yetişkinlerde olduğu gibi bebeklere de sıkıntı verdiğini belirten Aydın Kent Hastanesi Hekimlerinden Çocuk Doktoru Yasin Bulut, yaz mevsiminde bebeklerde en sık görülen rahatsızlıklardan birinin ''isilik'' olduğunu belirtti. Dr. Bulut, isilikten korunmak için annelerin çocuklarını her gün mutlaka yıkamasını ya da ıslak bezle silmelerini tavsiye etti.

Bunun yanında bebeklere dar giysiler yerine bol giysilerin giydirilmesini tavsiye eden Bulut, ‘’Bebek terli bırakılmamalıdır. Sıcak havada bebek serin tutulmalıdır. Üst üste çok fazla ve yoğun nemlendirici kullanılmamalıdır. Bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir. Daha çok pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir” dedi.

Yaz döneminde sıkça görülen isiliğin, bebeğin vücudunda kırmızı ya da pembe noktalar şeklinde beliren lekeler oluşturduğunu kaydeden Uzman Dr. Bulut, ''Görünümü genellikle kabarcıklar şeklinde olan bu noktalar en çok bebeğin kafasında, boynunda, kollarında ve cilt katlantı yerlerinde görülür. Yıkanırken yumuşak formüllü bebek şampuanı ve sabunu kullanılması cilt sağlığı açısından önemlidir. Cilt bakımı ürünlerinin hipoalerjik ve pH değerleri nötr olanlarını almaya özen gösterilmelidir. Aşırı nemlendirici kullanma ve dar giysiler gözenekleri tıkayabilir. Sabun ve deterjanlar sorunu daha da artırabilir” dedi.

Bebeğin hafif seyreden bir isilik geçirmesi durumunda, ciddi bir tedavi sürecine girilmeden bebek serin tutularak, düzenli banyo ve nemlendiriciler ile hastalığın atlatılabileceğini kaydeden Aydın Kent Hastanesi Çocuk Doktoru Yasin Bulut, “Kış ayları bile olsa ev içi ısısının 23-24 derece olması ideal sıcaklıktır. 'Daha sıcak ortamlarda bebekler sık terleyeceğinden kış aylarında bile isilik görülebilir. Banyo yapılması isilik için ilaç tedavisinden önce gelir. Genelde birkaç gün içinde kaybolan isilik bulaşıcı değildir. Ciltte kaşıntı varsa kaşıntı ve yangıyı giderici kremler hekim kontrolünde kullanılabilir. Doğal ve temiz deniz suyu ile temas ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir. Özellikle kilolu bebeklerde kıvrım yerleri isilik için riskli bölgelerdir, banyo sonrası bu bölgelerin iyice kurutulması, nemli bırakılmaması faydalı olacaktı” diye konuştu.

(İHA)

Share