logo

19 Haziran 2013

Sıcak Havalarda Spor Yaparken Dikkat Edin

Havaların ısındığı yaz aylarında kalp rahatsızlıklarında artış gözlemlendiği belirtilerek, sıcak havalarda spor yapılırken dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Özellikle aşırı sıcak ve nemli havalarda kalp krizi vakalarına daha sık rastlanıldığını belirten Özel Medline Aydın Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Burhan Çabuk, alınabilecek önlemler ile ilgili bilgilendirdi.

Dr. Burhan Çabuk, yaptığı açıklamada; “Kalp krizi Türkiye’deki ve dünyadaki ölümlerin en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Günlük yaşantı içerisinde karşı karşıya kalınan birçok durum ya da birçok alışkanlık da kalp krizi riskini arttırır. Bunların arasında düzensiz ve sağlıksız beslenme, sigara kullanımı, stres sayılabilir. Ayrıca yaz aylarında görülen aşırı sıcak ve nemli havanın da kişilerde meydana getirdiği tansiyon problemi de nedenler arasında gösterilebilir. Yaz aylarında kalp vücudu soğutmak için daha fazla çalışır. Bu durum karşısında kalbi daha da zorlayacak fazla efor gerektiren hareket ya da spor aktiviteleri aniden meydana gelebilecek kalp krizine neden olabilir” dedi.

Özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilere sabah ve akşam serinliğinde yürüyüş yapmalarını öneren Dr. Burhan Çabuk: “Kalp rahatsızlığı bulunan kişiler sıcak ve nemli havalarda doktorlarının tavsiye ettiği ilaçları gerektiği şekilde ihmal etmeden kullanmalıdırlar. Güneşin etkin olduğu 11.00 ve 16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca klimalı ve serin ortamlarda bulunmalıdırlar. Spor aktivitesi olarak sadece sabah erken ve akşam saatlerinde tempolu yürüyüşü tercih etmelidirler. Spordan en az iki saat öncede hafif gıdalar yemeye özen göstermelidirler. Vücudun sıvı ihtiyacını da ihmal etmeden günde 2 litre su tüketmelidirler. Özellikle doğal içecekler ve içerisinde minerallerin olduğu sıvıları tercih edebilirler. Kalp damar hastalığı olan kişilerde; sıcaklarda terlemeyle kaybedilen sıvı bol su içilerek yerine konmazsa kan akışkanlığında azalmaya ve damarlar içinde pıhtı oluşmasına; sonuçta ölümle sonuçlanabilen kalp krizlerine neden olabilir. Ancak beraberinde kalp yetmezliği de olan hastaların günlük alınması gereken sıvı konusunda doktorlarıyla görüşmeleri gerekir. Spor sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise klimalı ortamlardan uzak durmaktır. Ani ısı değişimleri solunum yolu, kas, iskelet sistemi ve sindirim sistemi hastalıklarına neden olabilir” diye konuştu.

 

(İHA)

Share