logo

06 Kasım 2007

Şeker hastalığında gizli tehlike

Diyabetle Yaşam Derneği Samsun Şubesi Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, halk arasında gizli şeker adı ile anılan durum aslında kalp ve damar sistemine en çok zarar veren bir hastalık olduğunu bildirdi.
Gizli şeker hastalarının aç karnına ölçtürdükleri kan şekerinin normal sınırlarda çıkacağı için ihmal edildiğini hatırlatan Dr. Dinççağ, “Tıbbi olarak bozulmuş glikoz toleransı veya bozulmuş açlık glikozu dönemi olarak bilinen bu dönemler şeker hastalığının başlangıç dönemleri olup, bu dönemde tedbir alınır ise şeker hastalığı önlenebilir. Yapılan büyük tıbbi araştırmalarda gizli şeker döneminde bütün damar sisteminde zararlar oluşur, zarar damarın endotel denilen iç yüzünde meydana gelir. Yüksek kan şekeri endoteli bozar, pıhtılaşmaya uygun hale getirir, damarın geçirgenliği bozulur ve bazı fonksiyonlarının kaybına yol açar. Yüksek şekerden başka, yüksek tansiyon, kolesterol ve trigliserid yüksekliği ve sigara da damarın endotelini bozan diğer nedenlerdir. Eğer bu nedenler hepsi birarada olursa hastanın hayatını ciddi ölçüde tehlikeye atar” dedi.
GİZLİ ŞEKERİN ÖNCEDEN TESBİT EDİLMESİ VE TEDAVİ EDİLMESİ GEREKİR
Dr. M. Emin Dinççağ, “Aç karnına ölçülen kan şekerinin 100-126 mg/dl arasında olması gizli şekerden şüphelendirir. Böyle durumlarda, yükleme testi yapılarak veya kişinin tokluk kan şekerine bakılarak teşhis koyulur. Gizli şekeri olanların, diyet yapması, egzersiz yapması ve hekim kontrolünde olması şeker hastalığının ortaya çıkmasını önler. Aynı zamanda şekerin damar sistemine vereceği zararı önler.Kilo verilmesi, gizli şekerin tedavisidir. Yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği varsa trigliserid yüksekliği varsa tedavi edilmelidir. Kolesterol düşürücü statin adı verilen ilaçların da endoteli koruduğu anlaşılmıştır” diye konuştu.

(İHA)

Share