logo

10 Şubat 2007

SAĞLIĞI YEŞİLLERDE ARAYIN!

Maydanoz, nane gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler sağlık açısından son derece önemlidir.
Dereotu: Dereotunun faydaları içeriğin deki monoterpen ve flavonoid bileşiklerinden gelmektedir. Maydanoz gibi antioksidan etki göstermektedir bunun için serbest radikalleri elimine eden enzimleri aktive edebilmektedir. Yi ne içeriğindeki uçucu yağların desteği ile antibakteriyel etki gösterebilmektedir.
En önemli özelliklerinden biri de kalsiyumdan zengin içeriğidir, bu sayede menapoz ve romatizma sonrasında kemik yoğunluğu kaybını önleyebilmektedir. Diyet lifi, demir ve magnezyum içeriği de oldukça yüksektir.

Maydanoz: Sofralarda dekorasyon ürünü olarak kullanılan maydanozun pek çok sağlık faydası vardır. Doğada çok nadir bulu nan ancak yararları fazlaca olan iki tür bitkisel etken barındıran maydanoz optimal sağlığın korunmasında çok önemlidir.
Bu etken maddeler tümör gelişimini ön lemek, hücreleri zararlı maddelerden koruyu cu kalkan görevi gören enzimlerin aktivitesini artır mak, kanserojen maddelerin eliminasyonda fonk siyon göstermektedir.
Luteolin denen bitkisel bileşik çok yüksek antioksidan aktivite göstererek vücudun serbest radikal denen hücre öldürücü maddelere karşı sa vunmasını artırır. Bu iki önemli etken bileşik dışın da C ve A vitamininin öncüsü beta karoten zengin içeriği de pek çok hastalığın önlenmesinde önemli katkılar sağlamaktadır. Kalp krizi riskini artırabilen homosistein seviyelerini düşürmeye yardım ederek kalp dostu bir sebze özelliği de kazanmaktadır.
Nane: Anneannelerimizin vazgeçilmez formülü olan nane limonun mide ve barsak rahatsız lıklarında iyileştirici gücü pek çok bilimsel çalışma ile onaylanmıştır. Kasları yatıştırıcı gücü ile hazım sızlık, spazmlar, sindirim güçlüğü gibi belirtileri iyileştirebilmektedir.
(Derleme)

Share