logo

04 Ekim 2007

Sadece 5 yiyecek yiyebiliyor

İngiltere’de, nadir görülen bir hastalık yüzünden hemen hemen her tür besine alerjisi olan bir çocuk, sadece 5 yiyeceği yiyebiliyor. Tyler Savage adlı 12 yaşındaki çocuk ne zaman süt ürünleri veya tahıl, yumurta, soya, laktoz ve gluten içeren gıdalar alsa çok hasta oluyor.
Tyler sadece tavuk, üzüm, havuç, patates ve elma yiyebiliyor.”Thisislondon” internet sitesindeki habere göre, bu gıdalarla beslenmesi yetmediği için de gerekli vitamin ve mineraller doğrudan çocuğun midesine bir tüp vasıtasıyla veriliyor. Annesi, Tyler’ın hastalığının ilk 6 yaşında ortaya çıktığını, bir lokma yemek yediğinde bile acı içinde kıvranmaya başladığını ve bunun sonucunda hızla kilo kaybettiğini anlattı.
Başlangıçta kendilerine bunun mide enfeksiyonundan kaynaklandığının söylendiğini anlatan anne, nihayet geçen sene yapılan araştırmalar sonucunda bunun, bağırsakların çok sayıda akyuvarlar ürettiği, nadir görülen bir hastalık olduğunun anlaşıldığını söyledi.
Bu hastalıkta, akyuvarların minik bir bağışıklık sistemi gibi işlev gördüğü ve bu sebeple sindirim sisteminden geçen gıdalara saldırdığı bildirildi.

(Mücadele)

Share